V duchu solidarity s Ukrajinou proběhl celý ceremoniál předávání státních vyznamenání za loňský a předloňský rok. „Nedaleko od našich hranic zuří válka. Válka vyvolaná ruskou agresí vůči Ukrajině. A myslím si, že je důležité právě při této příležitosti vzpomenout lidu Ukrajiny. Proto na hradním nádvoří byla vyvěšena ukrajinská vlajka, proto poprvé zazněla ukrajinská hymna a proto jsme vás poprosili v pozvánce na toto naše setkání, abyste finančně přispěli na pomoc ukrajinským uprchlíkům,“ zdůraznil Zeman ve Vladislavském sále Pražského hradu.
Chlap s kuráží. Kde se najednou vzal hrdina Volodymyr a proč je ochoten položit za svou vlast život? |
Slavnost pro více než šedesát oceněných, pro něž bylo vystavěno i větší pódium, si ale nechala ujít část politické a akademické reprezentace. Absencí demonstrovala nesouhlas s dřívější příchylností hlavy státu k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Mezi hosty chybělo vedení obou komor Parlamentu, univerzit, nedostavila se část pozvaných poslanců, senátorů, a dokonce oceněných.
Odkaz hrdinů
Ceremoniál se konal netradičně na výročí narození prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Obvyklé udělování vyznamenání 28. října i náhradní termíny Hrad zrušil kvůli pandemii a onemocnění Zemana.
Předávání bylo také prvním, které Zeman absolvoval na vozíku, jenž začal plně využívat bezmála před rokem.
Za poslední dva roky Zeman ocenil více než 60 osobností. Nejvyšší státní vyznamenání Řád Bílého lva Zeman předal například herečce Jiřině Bohdalové, bývalému velvyslanci v Rusku Vladimíru Remkovi, bojovníkovi z východní fronty druhé světové války Miloslavu Masopustovi nebo bývalému ministru zdravotnictví Romanu Prymulovi. „Je to pro mě nesmírná pocta, které si velice vážím, a ocenění dlouholeté práce pro stát,“ řekl Prymula.
In memoriam pak řádem prezident vyznamenal i zpěváka Karla Gotta, podnikatele Petra Kellnera či Alfreda Duffa Coopera, britského politika, který jako jediný člen londýnského kabinetu na důkaz nesouhlasu s podpisem mnichovské dohody v roce 1938 složil funkci.
Právě v jeho hrdinském příběhu se podle ředitele hradního protokolu Vladimíra Kruliše prolíná současné téma konfliktu na Ukrajině. „Ve své době prokázal nesmírnou odvahu a nezlomnost,“ uvedl. Vyznamenání z rukou Zemana přijel z Londýna osobně převzít Cooperův vnuk.
Kádrovat až po válce. Zeman dal svůj svéráz i osobitost konečně do služeb dobré věci |
Pro medaili za zásluhy si naopak nepřišel olympijský vítěz v judu Lukáš Krpálek, který odmítl „slavit“ v době zuřící války na Ukrajině. O svůj metál ale podle Kruliše nepřijde. „Bude mu předán dodatečně,“ doplnil.
Medaili Za zásluhy se rozhodl po obviněních ze sexuálního napadení a obtěžování nepřevzít psychiatr a spisovatel Jan Cimický.
Oceněný měl být původně i ústavní soudce Pavel Rychetský, později mu ale Řád Tomáše Garrigua Masaryka Zeman odebral. Ústavní soud, jemuž Rychetský předsedá, totiž loni v únoru zrušil volební zákon a podle Zemana tím v době předvolební kampaně poškodil Česko.
Dle Hradu mělo ceremonii přihlížet na 600 hostů, mezi nimi byla i podstatná část vlády premiéra Petra Fialy (ODS). Ten označil rozhodnutí zúčastnit se udílení vyznamenání za principiální. Do jeho povinností podle něj patří i reprezentace vlády při takové události. Omluvil se ale například šéf české diplomacie Jan Lipavský (Piráti), kterého se v prosinci Zeman zdráhal jmenovat.
Nechyběl naopak bývalý předseda kabinetu Andrej Babiš (ANO) a další čelní představitelé opozice. Mezi hosty se objevil i Zemanův ekonomický poradce Martin Nejedlý, jeden z klíčových mužů Zemanova okolí, který má dle spekulací kremelské vazby. Tradičně se ceremonie účastnil i exprezident Václav Klaus, chyběla však Dagmar Havlová, která na akci v minulosti pravidelně chodila.
Proti ceremonii se zvedla vlna odporu na sociálních sítích, kde se právě přetřásal Zemanův donedávna přátelský vztah s hlavou Kremlu. „Kdo si půjde převzít vyznamenání ve chvíli, kdy Zemanův přítel Putin vraždí nevinné lidi v cizí zemi, nezaslouží si než naše opovržení,“ napsal na twitteru například režisér Jan Hřebejk.
Pod ukrajinskou vlajkou
Večeru předcházelo v pravé poledne symbolické vyvěšení ukrajinské vlajky na Pražském hradě. Při vyvěšování vlajky zazněla ukrajinská a česká hymna.
Byť část politické reprezentace na hradní ceremonii nedorazila, narozeniny prvního československého prezidentova Tomáše Garrigua Masaryka neopomněla. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) spolu s dalšími představiteli různých institucí a organizací v Lánech uctil památku Masaryka, od jehož narození uplynulo 172 let, přímo u jeho hrobu v Lánech. Věnec u jeho pomníku na Hradčanském náměstí položila rovněž předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).