Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Státní zástupce chtěl kvůli Oleu vzít Rittigovi pas. Neuspěl

Česko

  20:27
PRAHA - Vazbu sice státní zástupce Adam Borgula pro Ivo Rittiga v kauze Oleo Chemical nenavrhl, o lobbistův pas nicméně usiloval. Jenže Okresní soud v Liberci mu nevyhověl, a tak trojnásobně obviněný politický podnikatel může po světe nerušeně cestovat dál. Serveru Lidovky.cz to v rozhovoru řekl sám Rittig.

Ivo Rittig po jednom ze svých výslechů. foto:  Michal Šula, MAFRA

Státní zástupce Adam Borgula o zabavení Rittigova cestovního dokladu požádal v pátek minulý týden po tom, co ho zadržela policie. Sám stíhaný lobbista o tom prý neměl tušení, dozvěděl se to až ve středu z usnesení soudu. 

ČTĚTE TAKÉ:

"Zamítl to s poukazem na to, co já s obhájci pořád říkám, a sice, že vždy jsem poskytoval součinnost. To je zasloužená prohra, protože žádné důvody k mé vazbě ani odebírání pasu prostě nejsou a nikdy nebyly," uvedl Rittig.

O jeho pas a pasy dalších čtyř lidí žalobce usiloval již začátkem letošního roku po obvinění kvůli praní špinavých v kauze kolem pražského dopravního podniku. Obvodní soud pro Prahu 5 mu vyhověl, jenže obvinění proti rozhodnutí podali stížnost. Městský soud jim v březnu vyhověl a pasy jim vrátil. 

Soud vrátil Rittigovi pas

Proti tomuto verdiktu pak podala stížnost pro porušení zákona ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO). Nejvyšší soud v Brně jí pak ve středu tento týden dal zapravdu a konstatoval, že městský soud nevěnoval všem okolnostem dostatečnou pozornost a porušil zákon jak ve prospěch, tak v neprospěch obviněných.  

Podle Nejvyššího soudu nedostál městský soud všem svým povinnostem, zůstal "na půli cesty", když sice zrušil zákaz vycestování, ale nenařídil nové projednání a sám nijak nově nerozhodl. (ČTĚTE VÍCE)

Ivo Rittig v obklíčení

Ivo Rittig v obklíčení

Rittig je stíhán ve třech kauzách najednou. Podle obvinění v kauze Neograph u něj mělo končit 17 haléřů z každé vytisknuté jízdenky pro pražský dopravní podnik. V případě Olea mělo podle kriminalistů u Rittiga na účtech skončit bezmála 20 milionů, které z Olea putovaly stejně jako u jízdenek přes offshorovou společnost Cokeville Assets. Skupina kolem lobbisty, advokátní kanceláře Šachta&Partners a šéfů Olea měla pomocí fiktivních faktur snížit daňový základ petrochemické firmy, čímž stát měli na daních připravit o 3,7 milionu korun.

Rittig by již brzy měl být obžalován v kauze úniku tajných informací  kde mimo další figuruje i tehdejší ředitelka kabinetu Nečasovy vlády Jana Nagyová, dnes Nečasová. 

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat