Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Státní zástupce obžaloval exnáměstka Grygárka ze zneužití pravomoci

Česko

  10:51aktualizováno  20:06
PRAHA - Vrchní státní zastupitelství v Olomouci obžalovalo bývalého náměstka pražského vrchního žalobce Libora Grygárka v souvislosti s kauzou lobbisty Romana Janouška ze zneužití pravomoci. Zastupitelství v pátek v tiskové zprávě oznámilo, že podalo obžalobu týkající se mimo jiné okolností spojených s vyřizováním žádosti o právní pomoc, kterou českým žalobcům zaslalo Švýcarsko.

Libor Grygárek. foto: Libor GrygárekMAFRA

Podle dřívějšího obvinění Grygárek nedal pokyn k objasnění údajného praní špinavých peněz v zahraničí. Grygárek vítá, že věc posoudí soud, již dříve obvinění odmítl jako nepodložené.

„Já vítám, že po více než šesti letech trestního řízení a více než čtyř letech trestního stíhání ta věc bude nestranně a nezaujatě posouzena někým jiným než státním zastupitelstvím, tedy soudem,“ řekl v pátek televizi Prima. Je přesvědčen o tom, že žádný důkaz o jeho trestné činnosti neexistuje. „Žádné trestné činnosti jsem se nedopustil a trvám taky na tom, že vlastně to dlouhé vyšetřování tu moji nevinu i prokázalo,“ uvedl.

Grygárek byl obviněn v prosinci 2013. Někdejší náměstek pražského vrchního žalobce v pátek prohlásil, že o obžalobě nemá žádné informace.

Grygárek měl být spojen s Janouškem

„Předmětem obžaloby jsou okolnosti spojené s vyřizováním žádosti o právní pomoc, jež byla českým orgánům činným v trestním řízení zaslána justičními orgány Švýcarské konfederace, a dále okolnosti spojené s výkonem dohledu v konkrétní trestní věci nad postupem nižšího státního zastupitelství,“ uvedlo zastupitelství.

Podnikateli Janouškovi, o jehož spojení s Grygárkem opakovaně psala média, zablokovala konta ve Švýcarsku tamní prokuratura. Kvůli podezření z legalizace výnosů z trestné činnosti vyšetřovala pohyby peněz v celkové výši dvou miliard korun, s žádostí o právní pomoc se obrátila i na české žalobce. Podle Vrchního státního zastupitelství v Olomouci ale obžalovaný nedal pokyn k řádnému objasnění případu a existuje důvodné podezření, že tak postupoval záměrně kvůli osobnímu vztahu. V roce 2010 Švýcaři případ odložili.

Podezření se týká let 2009 až 2012. Koncem roku 2011 vyšlo najevo, že Grygárek jednal s Janouškem v době, kdy pražské vrchní státní zastupitelství řešilo pět případů, které se lobbisty týkaly.

Loni v březnu zamítlo Nejvyšší státní zastupitelství Grygárkovu stížnost na průtahy ve vyšetřování kauzy. V červenci 2016 přitom zastupitelství stejné Grygárkově námitce vyhovělo a nařídilo olomouckým žalobcům, aby vyšetřování zrychlili.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...

Mohlo by vás zajímat