16. února 2018 10:51, aktualizováno  20:06 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Státní zástupce obžaloval exnáměstka Grygárka ze zneužití pravomoci

Libor Grygárek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Libor Grygárek. | foto: Libor GrygárekMAFRA

PRAHA Vrchní státní zastupitelství v Olomouci obžalovalo bývalého náměstka pražského vrchního žalobce Libora Grygárka v souvislosti s kauzou lobbisty Romana Janouška ze zneužití pravomoci. Zastupitelství v pátek v tiskové zprávě oznámilo, že podalo obžalobu týkající se mimo jiné okolností spojených s vyřizováním žádosti o právní pomoc, kterou českým žalobcům zaslalo Švýcarsko.

Podle dřívějšího obvinění Grygárek nedal pokyn k objasnění údajného praní špinavých peněz v zahraničí. Grygárek vítá, že věc posoudí soud, již dříve obvinění odmítl jako nepodložené.

„Já vítám, že po více než šesti letech trestního řízení a více než čtyř letech trestního stíhání ta věc bude nestranně a nezaujatě posouzena někým jiným než státním zastupitelstvím, tedy soudem,“ řekl v pátek televizi Prima. Je přesvědčen o tom, že žádný důkaz o jeho trestné činnosti neexistuje. „Žádné trestné činnosti jsem se nedopustil a trvám taky na tom, že vlastně to dlouhé vyšetřování tu moji nevinu i prokázalo,“ uvedl.

Grygárek byl obviněn v prosinci 2013. Někdejší náměstek pražského vrchního žalobce v pátek prohlásil, že o obžalobě nemá žádné informace.

Grygárek měl být spojen s Janouškem

„Předmětem obžaloby jsou okolnosti spojené s vyřizováním žádosti o právní pomoc, jež byla českým orgánům činným v trestním řízení zaslána justičními orgány Švýcarské konfederace, a dále okolnosti spojené s výkonem dohledu v konkrétní trestní věci nad postupem nižšího státního zastupitelství,“ uvedlo zastupitelství.

Podnikateli Janouškovi, o jehož spojení s Grygárkem opakovaně psala média, zablokovala konta ve Švýcarsku tamní prokuratura. Kvůli podezření z legalizace výnosů z trestné činnosti vyšetřovala pohyby peněz v celkové výši dvou miliard korun, s žádostí o právní pomoc se obrátila i na české žalobce. Podle Vrchního státního zastupitelství v Olomouci ale obžalovaný nedal pokyn k řádnému objasnění případu a existuje důvodné podezření, že tak postupoval záměrně kvůli osobnímu vztahu. V roce 2010 Švýcaři případ odložili.

Podezření se týká let 2009 až 2012. Koncem roku 2011 vyšlo najevo, že Grygárek jednal s Janouškem v době, kdy pražské vrchní státní zastupitelství řešilo pět případů, které se lobbisty týkaly.

Loni v březnu zamítlo Nejvyšší státní zastupitelství Grygárkovu stížnost na průtahy ve vyšetřování kauzy. V červenci 2016 přitom zastupitelství stejné Grygárkově námitce vyhovělo a nařídilo olomouckým žalobcům, aby vyšetřování zrychlili.

ČTK