24. února 2010 17:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Státní zástupce opět zrušil obvinění miliardáře Berana za daňové úniky

David Beran se svou partnerkou Terezií Dobrovolnou na snímku z roku 2008. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Beran se svou partnerkou Terezií Dobrovolnou na snímku z roku 2008. | foto: ČTK

PRAHA Státní zástupce opět zrušil usnesení o zahájení trestního stíhání miliardáře Davida Berana, kterého policie v lednu již podruhé obvinila z mnohamilionového daňového úniku. Policie podle mluvčí pražského vrchního státního zastupitelství Ireny Válové krácení daně neprokázala.

Usnesení bylo zrušeno především proto, že policejní orgán v průběhu dosavadního rok a půl trvajícího řízení dosud neprokázal, zda byla, a dokonce ani zda mohla být, zkrácena daň," uvedla Válová. Dalším důvodem byly podle ní také vážné procesní chyby.

Policisté začali Berana podruhé stíhat 12. ledna za daňový únik 185 milionů korun. Ze stejného skutku, pouze se škodou o několik desítek milionů vyšší, ho obvinili již loni v červnu. Loňské obvinění zrušil státní zástupce na podzim.

Policie tvrdila, že Beran se dopustil daňového úniku v letech 2001 až 2007 ve své finanční společnosti Profi Credit Czech. Podle dřívějších informací médií ho vinila z toho, že si jeho společnost brala úvěry od společností sídlících na britském ostrově Man a v Nizozemsku. Beran údajně zatajil, že je osoba spojená s těmito zahraničními firmami, a platil tak nižší daně, než měl.

David Beran

David Beran začínal v roce 1991 jako prodejce kopírek, brzy se zaměřil na leasing a půjčky firmám i občanům, pak peníze investoval i do různých, zejména průmyslových podniků. Základem jeho podnikání je úvěrová společnost PROFI CREDIT Czech (původně Profireal), která kromě ČR podniká i na Slovensku, v Polsku, Rumunsku a Bulharsku.

V posledních letech Beran vedl a stále vede řadu soudních i arbitrážních sporů, které pramení zejména z jeho někdejší spolupráce s Karlem Komárkem a skupinkou KKCG.

Oba podnikatelé se na přelomu tisíciletí podíleli například na privatizaci strojíren Vítkovice, plánovali také spojení firem Vítkovice, ŽDB a Bonatrans ve velký strojírenský holding. Oba se ale poté rozešli ve zlém a v několika kauzách po sobě navzájem požadují miliardy korun.

Miliardář od počátku tvrdí, že je nevinen. Proti zahájení stíhání v obou případech okamžitě podal stížnost. "V uvedeném období jsem nepůsobil v představenstvu společnosti, nezpracovával daňová přiznání a nijak se nepodílel na chodu společnosti. Tudíž jsem se nemohl dopustit spáchání trestného činu krácení daně společnosti Profi Credit Czech," sdělil již dříve Beran.

Úvěrová společnost Profi Credit Czech vedle ČR podniká i na Slovensku, v Polsku, Rumunsku a Bulharsku. Od loňského října je v insolvenci. Pobočka krajského soudu v Pardubicích s firmou zahájila insolvenční řízení na návrh společnosti RainLeas v likvidaci, které prý Profi Credit Czech dluží po lhůtě splatnosti téměř 364 milionů korun. Úvěrová společnost se proti tomu ohradila a tvrdí, že insolvenční návrh je vykonstruovaný.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz