Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich -1 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Státní zástupce podal obžalobu kvůli odposlechům Béma a Janouška, stíhání čelí i Vít Bárta

Roman Janoušek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Janoušek. | foto: Dan Materna - MAFRA

PRAHA  Státní zástupce podal obžalobu v kauze vynesení odposlechů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Na posun v případu ve čtvrtek upozornila Česká televize. V případu čelí od roku 2013 stíhání někdejší šéf Věcí veřejných a exministr dopravy Vít Bárta společně s policistou Janem Petržílkem. Oba muži vinu ze zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace odmítají.

„Podání obžaloby v této věci mohu potvrdit. Bližší informaci k jejímu obsahu ale nemohu poskytnout, protože je vedena v utajeném režimu,“ sdělil Cimbala bez dalších podrobností. Mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci řekla, že soud obžalobu eviduje od dnešního odpoledne a že se týká dvou mužů. Doplnila, že kauzu dostal na starost senát soudkyně Zuzany Zápalkové.

Odposlechnuté telefonické hovory Janouška a Béma, v nichž se muži oslovují „Mazánku“ a „Kolibříku“, zveřejnila v březnu 2012 Mladá fronta Dnes. Odposlechy odhalují Janouškův vliv na kroky hlavního města pod Bémovým vedením. Deník tehdy uvedl, že nahrávky pořídila v roce 2007 Bezpečnostní informační služba (BIS).

Bárta byl na podzim roku 2013 obviněn z toho, že v roce 2009 jako majitel bezpečnostní agentury ABL navedl tehdejšího agenta BIS Petržílka, aby zmíněné citlivé dokumenty vynesl. Petržílek, který v době svého zadržení vedl u protikorupční policie odbor analytiky a informatiky, skončil po zatčení ve vazbě. Bártu policisté stíhali na svobodě.

Politik po zadržení uvedl, že se ničeho nezákonného nedopustil. Petržílek později v médiích řekl, že BIS je jeho srdcová záležitost a nikdy by ji nezradil. Za ohrožení utajované informace a za zneužití pravomoci hrozí mužům v případě prokázání viny až desetileté odnětí svobody.

Výběr informací o kauze odposlechů hovorů někdejšího pražského primátora Pavla Béma (ODS) a lobbisty Romana Janouška (státní zástupce podal obžalobu v kauze vynesení odposlechů):

 • V březnu 2012 napsal deník Mladá fronta Dnes, že odposlechy telefonátů z roku 2007 tehdejšího pražského primátora Pavla Béma s kontroverzním podnikatelem a lobbistou Romanem Janouškem získala v roce 2009 bezpečnostní agentura ABL. V té době ji vedl pozdější ministr dopravy (2010-11) a předseda poslanců vládních Věcí veřejných (2011-12) Vít Bárta. Podle MfD nahrávky unikly ze svazku Bezpečnostní informační služby (BIS). Tajná služba to však popřela.
 • Odposlechnuté telefonické hovory naznačovaly Janouškův vliv na kroky hlavního města pod Bémovým vedením. Z odposlechů například vyplývá, že Janoušek mohl mít vliv na rozhodování o územním plánu Prahy, o prodejích pozemků či personální politice hlavního města.
 • Deník MfD 21. března 2012 napsal: "Toto jsou autentické pozdravy bývalého primátora Prahy Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška: "Ahoj, Mazánku", "Zdar, Kolibříku", a když pospíchali, řekli si jen: "Kotě". Pak následovaly debaty o byznysu, politice nebo zákulisních hrách ve vysoké politice a na magistrátu."
 • Podle informací zveřejněných MfD z telefonických odposlechů vyplývá, že Bém zval lobbistu Janouška do Obecního domu na neformální poradu o podobě územního plánu, "jako by byl Janoušek nějaký oficiální radní". "Pavel (Bém) mi psal, že tématem jednání bude územní plán. Tak tam jdu," říká v odposleších Janoušek. "Bémův podřízený, úředník Peter Ďurica, zase žádá Janouška o požehnání, zda může souhlasit s prodejem pozemků Dopravního podniku v pražských Dejvicích a na Palmovce. "Víš o tom?" ptá se Ďurica Janouška. "Jako kdyby byl primátorem ve skutečnosti Janoušek," napsala MfD.
 • Bém podle odposlechů například Janouška žádal o rychlou schůzku k tomu, jaká jména lidí má nahlásit do vedení akciových společností řízených magistrátem. Bém také vyzýval Janouška, aby dohlédl na výběrové řízení na ředitele pražské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP).
 • Janoušek rovněž podle MfD zajišťoval Bémovi veškerý servis - od cest do zahraničí, na hory nebo na fotbal až po schůzky s politiky. Pomáhal mu i s takovými maličkostmi, jako je lednička na víno.
 • "A pozor: to známe jen telefonáty z normálního telefonu. Delikátnější hovory vedl Bém s Janouškem na šifrovacím, takzvaném 'malém' telefonu. A ty už se zachytit nepodařilo," napsala v komentáři v březnu 2012 MfD.
 • V roce 2013 byl exministr Bárta obviněn z toho, že v roce 2009 jako majitel bezpečnostní agentury ABL navedl tehdejšího agenta BIS Jana Petržílka, aby odposlechy z BIS vynesl. Petržílek, který v té době vedl u protikorupční policie odbor analytiky a informatiky, skončil po zatčení 31. října 2013 ve vazbě, ze které byl propuštěn v polovině prosince 2013. Bártu policisté stíhali na svobodě. Oba vinu odmítli.
 • Trestní stíhání Petržílka a Bárty za ohrožení utajované informace a zneužití pravomoci bylo uzavřeno koncem roku 2017. Nyní státní zástupce podal v kauze obžalobu.
 • Petržílek, kterého šéf protikorupčních policistů Milan Komárek nejprve postavil mimo službu, a poté, co přišel o bezpečnostní prověrku, jej sesadil z pozice vedoucího a přeřadil k jinému odboru, se soudně domáhal výroku, že toto rozhodnutí bylo nesprávné a nezákonné. Loni v lednu pražský městský soud zamítl Petržílkovu správní žalobu na policejní prezidium a konstatoval, že byl odvolán oprávněně.
 • Pavel Bém byl pražským primátorem v letech 2002 až 2010. Kritiku po zveřejnění odposlechů odmítal a popřel i, že by na rozhodování hlavního města v jeho éře měli vliv lobbisté. O Janouškovi řekl, že je pouze "kamarád, se kterým hraje tenis". Bém, který byl v květnu 2010 zvolen do Poslanecké sněmovny, na zveřejnění přepisů reagoval žádostí o pozastavení členství v ODS. Jako nezařazený poslanec působil deset měsíců, v lednu 2013 se do strany vrátil a poslancem byl až do srpna 2013.
 • Roman Janoušek krátce před zveřejněním odposlechů v březnu 2012 způsobil v opilosti dopravní nehodu, za niž byl odsouzen. Při nehodě v Praze úmyslně srazil autem ženu. Čelil obžalobě z pokusu o vraždu, prvoinstanční soud jej v dubnu 2014 potrestal třemi lety vězení za těžké ublížení na zdraví a řízení pod vlivem návykové látky. V září téhož roku Vrchní soud trest zpřísnil na 4,5 roku. Výkon trestu má od května 2018 přerušený kvůli zdravotnímu stavu, soud tehdy rozhodl o dvouletém odkladu návratu za mříže.
Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Jak se falšuje maso. Šunku bez „éček“ by nikdo nekoupil, říká odborník

Maso se nejčastěji prodává ve vakuově balených plastových obalech na miskách z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Podvody s potravinami jsou staré jako lidstvo samo. Jen se postupně změnily metody. „Za záměnu hovězího masa za koňské...

Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Karlův most v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...