Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Státní zástupce podal obžalobu v hlavní větvi metanolové kauzy

Slovensko-cest

  13:33aktualizováno  15:36
ZLÍN - Zlínský státní zástupce Roman Kafka podal obžalobu v hlavní větvi metanolové kauzy. Případ bude řešit zlínská pobočka Krajského soudu v Brně. Státní zastupitelství potvrdilo podání obžaloby na svém webu.

Metanolová aféra foto: Státní zemědělská a potravinářská inspekce

Kafka s podrobnostmi odkázal na úterní tiskovou konferenci. V takzvané hlavní větvi obchodů s otráveným alkoholem je stíháno 31 lidí, sedm z nich pro úmyslné obecné ohrožení. Celý metanolový skandál si vyžádal pět desítek obětí (Vše o metanolové kauze ČTĚTE ZDE).

Podle mluvčí soudu Miroslavy Sedláčkové věc dostane senát zlínského soudce Radomíra Koudely, který loni rozhodoval například kauzu údajné skupiny vyděračů v čele se Slovákem Miroslavem Maslákem či v roce 2011 brutální vraždu dívky v Hulíně na Kroměřížsku s trestem pro vraha 22,5 roku (který vrchní soud zvýšil na 25 let).

ČTĚTE VÍCE

Koudelův senát nyní mimo jiné projednává údajnou korupční kauzu dvou bývalých policistů včetně někdejšího detektiva Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Mariana Hanáka.

Hlavní míchač alkoholu

Tři hlavní aktéři metanolové kauzy, údajný hlavní míchač otráveného alkoholu Rudolf Fian z Karvinska, jeho komplic, majitel firmy Carlogic z Řitky u Prahy Tomáš Křepela, a údajný hlavní distributor otráveného alkoholu Jiří Vacula ze Zlínska, jsou ve vazbě. Kromě nich jsou pro obecné ohrožení na svobodě stíháni další čtyři lidé. Všem hrozí v případě uznání viny 12 až 20 let i výjimečný trest včetně doživotí.

  • Policisté registrují celkem 117 poškozených z předloňského roku. Z toho 38 po požití metanolu zemřelo, zbývajících 79 bylo intoxikováno a přežili, byť někteří s trvalým poškozením zdraví.
  • Zdravotní pojišťovny vyčíslily škodu na více než 13,5 milionu, poškození přes 45,5 milionu a pozůstalí po zemřelých kolem 35 milionů korun.
  • Spis má i s přílohami asi 31.000 listů. Obžaloba má podle Sedláčkové 134 stran.

Ostatní jsou obviněni z ohrožování zdraví závadnými potravinami, zejména také v úmyslné formě. Mezi nimi je například i Robert Sedlařík, jednatel společnosti Verdana z Bystřice pod Hostýnem, která je výhradním distributorem Likérky Drak pro Českou republiku. Soud mu již v jiné kauze nepravomocně uložil pět let za daňové úniky při obchodování s lihem.

Policie zadala osm znaleckých posudků včetně obřího zdravotnického s 2546 stranami za 678.000 korun a přes 700 odborných vyjádření. Policisté mají informace o 13.000 litrech vražedné směsi. Zbylých 2000 litrů buď pachatelé vylili, nebo jsou ještě v oběhu. Policie proto nadále upozorňuje, aby lidé pili pouze alkohol z ověřených zdrojů. Podle Kafky mohla původní namíchaná směs zabít až 158.000 lidí.

Další obviněné vyšetřují policisté pod dozorem jiných státních zastupitelství v celém Česku. Celkem bylo obviněno přes 70 lidí, většina z ohrožování zdraví závadnými potravinami. Některé případy se již dostaly k soudům. Metanolová aféra začala předloni 3. září. Loňská úmrtí po požití metanolu se již vyšetřují mimo hlavní část kauzy.

První metanolové rozsudky. Překupníci půjdou do vězení na osm let

Metanolová aféra

  • Aféra kolem ilegální výroby lihovin, které obsahují jedovatý metylalkohol, vypukla začátkem září 2012. První oběti na životech byly hlášeny na severu Moravy, 3. září zemřel v Havířově dvaašedesátiletý muž a otravě podlehla i jeho o tři roky mladší partnerka. Po otravách prokazatelně zemřelo 47 lidí, z toho devět loni. Poškozených je asi 140 (včetně zemřelých), mnozí z těch, kteří otravu přežili, jsou těžce zdravotně postižení, někteří oslepli. Pančovaný alkohol z ČR prokazatelně zabíjel i v Polsku, kde zemřeli tři lidé.
  • Nejvíce mrtvých měl nelegálně vyráběný alkohol s metanolem na svědomí v Moravskoslezském kraji, do současnosti 23. V Olomouckém kraji, kde je počet zemřelých druhý nejvyšší, usmrtil osm lidí. Případy otrav metylalkoholem se potvrdily ve většině krajů, metanol zabíjel ve všech čtyřech moravských krajích, v Jihočeském, Středočeském a Ústeckém kraji a v Praze. Metanolová kauza je tak co do počtu obětí druhou nejhorší katastrofou v dějinách samostatné České republiky. Více lidských životů - 50 - si vyžádaly jen ničivé povodně z roku 1997.
  • Vláda na vlnu úmrtí reagovala 12. září 2012 zákazem prodeje tvrdého alkoholu ve stáncích. Zákaz se týkal destilátů a tuzemáku s obsahem alkoholu od 30 procent. O dva dny později zakázalo ministerstvo zdravotnictví prodej lihovin s obsahem alkoholu od 20 procent na celém území ČR a 20. září pak ministr zdravotnictví dočasně zakázal vývoz alkoholu od 20 procent z ČR; vlastní opatření dočasně zavedly také Slovensko, Polsko nebo Rusko. Prohibice byla v ČR zmírněna koncem září 2012.
  • Výskyt otrav už na počátku snížily kontroly policie, celníků, hygieniků i potravinářských inspektorů, nezastavily je ale úplně. Podle zpráv z loňského podzimu se nepodařilo najít asi 2000 litrů z až 15 000 litrů nebezpečného alkoholu.
  • V reakci na aféru loni parlament schválil zákon o povinném značení lihu. Zákon mimo jiné snižuje objem nejvyššího povoleného balení a zavádí kauce nutné pro registraci obchodníků a výrobců lihovin. Přijal i novelu živnostenského zákona, která zavádí koncese pro prodejce lihu a lihovin.
  • Soudy už vynesly první rozsudky nad lidmi, zapojenými do distribuce nebezpečných lihovin. Loni v polovině srpna odsoudil ostravský soud dva překupníky s otráveným alkoholem z Karvinska, kteří zavinili smrt jednoho člověka a čtyřem dalším způsobili závažné zdravotní problémy, na osm let ve vězení (rozsudek je zatím nepravomocný). Už dříve bylo potrestáno podmínkami či pokutami několik lidí v méně závažných případech.
  • Celkem bylo obviněno přes 70 lidí, většina z ohrožování zdraví závadnými potravinami.

Zdroj: ČTK

Autoři: ,