Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Státní zástupce poslal k soudu vyzrazení odposlechu Pelty

Česko

  20:45
Praha - Vrchní státní zastupitelství v Praze poslalo k soudu vyšetřování úniku informací z prověřování kolem bývalého šéfa fotbalu Miroslava Pelty. Obžalobu podal státní zástupce Ondřej Trčka na jednoho obviněného kvůli ohrožení utajované informace. Podle pátečních informací České televize jde o bývalého manažera fotbalové asociace Martina Syneckého, kterého policie obvinila z vyzrazení informace, že má Pelta v kanceláři policejní odposlech.

Bývalý šéf české fotbalové asociace Miroslav Pelta. foto:  Michal Šula, MAFRA

Mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci televizi potvrdila, že soud obdržel obžalobu v pondělí. „Podle rozvrhu práce dostal tento případ na stůl příslušný soudce, ten nastuduje spisový materiál a poté zváží další postup ve věci,“ řekla ČT Puci.

Synecký podle ČT obvinění komentovat nechce. Dříve působil jako bezpečnostní manažer fotbalové asociace, které Pelta předsedal. Policisté si jej vytipovali, když potřebovali do Peltovy kanceláře umístit odposlech. Prověřovali totiž Peltovy kontakty se soudkyní Sylvou Mašínovou, která rozhodovala civilní spor místopředsedy fotbalové asociace Romana Berbra. Detektivové zjišťovali, zda nedochází k ovlivňování tohoto řízení. Jejich cílem bylo zmonitorovat schůzku mezi Peltou a Berbrem, popsala televize.

Kauza Pelta: Investiční dotace jako odměna sponzorům

O umístění odposlouchávacího zařízení v podobě platební karty s čipem požádali detektivové Syneckého. Podle policejní verze sice bezpečnostní manažer odposlech do kanceláře dal, ale zároveň to vyzradil, uvedla ČT. Únik informace detektivové zjistili, když prověřovali kauzu přerozdělování sportovních dotací. V ní je vedle Pelty obviněná i někdejší náměstkyně ministryně školství Simona Kratochvílová.

Kvůli obvinění Pelty s Kratochvílovou v kauze sportovních dotací nyní detektivové podle ČT vyslýchají i politiky. Svědčit už byl Jaroslav Faltýnek, tento týden přišel na policii jako svědek bývalý premiér Bohuslav Sobotka. Policisté také chtějí slyšet bývalého ministra zemědělství Mariana Jurečku.

Pelta i Kratochvílová obvinění odmítají. Někteří advokáti podle ČT očekávají, že by se vyšetřování mohlo uzavřít během druhé poloviny letošního roku. Státní zástupce Trčka neuvedl, zda se vyšetřování chýlí ke konci. „V trestní věci týkající se dotací MŠMT na podporu sportu nadále probíhá vyšetřování a policejní orgán činí vyšetřovací úkony,“ uvedl.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Mohlo by vás zajímat