31. července 2013 6:00, aktualizováno  10:21 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Půjde po Fischerovi policie? Žalobce řeší, jestli jsou jeho miliony špinavé

Jan Fischer byl hostem Otázek Václava Moravce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Fischer byl hostem Otázek Václava Moravce. | foto: ČTK

PRAHA Přesně dvacet dní putovalo trestní oznámení spolku Šalamoun na ministra financí Jana Fischera na stůl státního zástupce Jana Lelka. Ten nyní rozhodne, zda se podezřelými milionovými dary na ministrův prezidentský účet bude zabývat policie.

Spolek Šalamoun oznámení poslal 9.července městské návladní v Praze Janě Hercegové. Ta jej delegovala na oblastní zastupitelství na Praze 7, kde se ho ujal žalobce Lelek. "Ano, obdržel jsem ho tento týden, nyní se věcí budu intenzivně zabývat," řekl serveru Lidovky.cz.

Čtěte vše o pochybných darech pro Fischera:

Zda věc předá policii, však ještě neví. Pokud se tak stane, zpracují detektivové podle experta na praní špinavých peněz Kamila Kouby takzvané finanční šetření.

"Během něj bude policie prověřovat, zda Dráb peníze, které vydává za darované, neutratil dříve, než je ministrovi poskytl," popsal serveru Lidovky.cz Kouba. "Dále je bude zajímat, zda nepochází z trestné činnosti či na její spáchání nejsou určeny," vypočítává.

Vláda Jiřího Rusnoka v Lánech.

Vláda Jiřího Rusnoka v Lánech.

Pokud budou mít detektivové pochybnosti o původu daru, mohou peníze na Fischerově účtu zmrazit. "V případě, že policie zjistí podezření, může prostředky zajistit. Pokud nezjistí trestný čin, může věc postoupit jinému orgánu, třeba Finančnímu úřadu," popisuje Kouba další možné scénáře.

Inspirace Ištvanem

Bez zajímavosti však není ani samotné trestní oznámení, které má server Lidovky.cz k dispozici. Spolek Šalamoun se v něm opírá o právní konstrukci olomouckého žalobce Ivo Ištvana.

Fischerova reakce

„Demokratický systém  má tu výhodu, že každý má možnost podávat trestní oznámení, na koho se mu právě zlíbí. Nechť posoudí státní zástupce, zda chování pana Drába bylo v souladu se zákony České republiky.“

"Pochybnosti o chování Jana Fischera považujeme za plně odůvodněné s ohledem na právní názory, uplatněné při vyvolání trestního stíhání poslance Víta Bárty a nově při trestním stíhání tří bývalých poslanců za ODS," stojí v podání, pod nímž je podepsaný předseda spolku aktivista John Bok.

khuKarel Hrubeš
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...