Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Státní zástupce žádá pro zdrogovaného řidiče 17,5 roku vězení. Zabil policistku

Josef Novák těsně po zadržení loni v květnu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Novák těsně po zadržení loni v květnu. | foto: Michal Šula, MAFRA

PRAHA Trest v polovině trestní sazby, tedy kolem 17,5 roku vězení, chce státní zástupce Tomáš Milec pro Josefa Nováka, který loni při honičce u Kostelce nad Labem smrtelně zranil policistku. Žalobce to v úterý uvedl při závěrečné řeči u Krajského soudu v Praze, který se případem zabývá.

Za vraždu úřední osoby Novákovi hrozí 15 až 20 let vězení nebo výjimečný trest. Soud v případu rozhodne ve středu odpoledne.

Případ se stal loni 2. května, kdy chtěla řidiče zastavit hlídka z oddělení v Brandýse nad Labem. Třiadvacetiletý řidič podle obžaloby na výzvu policistů nereagoval a začal ujíždět. Nedaleko obce Záryby Novák podle obžaloby najel v rychlosti mezi 69 a 76 kilometry za hodinu do policistky oblečené do reflexní vesty. Žena na následky zranění zemřela.

Podle znalců měl Novák v těle pervitin, ale věděl, co při honičce s policisty dělá. Žena se pohybovala kolem policejního auta, které mělo zapnuté majáky a mělo řidiči zatarasit cestu. Novák tvrdí, že se chtěl srážce vyhnout, strhl proto volant doprava a přitom srazil policistku. Ženu prý viděl až ve chvíli nárazu. Hájí se tím, že policistka nebyla vidět a neměla na sobě reflexní vestu.

Podle státního zástupce Tomáše Milce se podařilo obhajobu vyvrátit znaleckými posudky i většiny svědků. Novák se podle něj chtěl vyhnout policejní kontrole za každou cenu. Motivací pro únik bylo podle žalobce to, že Novák běžně používal vozidlo, které nevyhovovalo předpisům. Navíc byl podle Milce v podmínce, měl zákaz řízení a v autě se našlo nářadí ke krádežím.

Novák podle žalobce nerespektuje základní pravidla a normy. Má 15 záznamů v trestním rejstříku a za poslední tři roky byl třikrát soudně trestán. „Jednání obžalovaného je mimořádně společensky škodlivé,“ zdůraznil Milec. Ve své závěrečné řeči také poukázal na to, že bude složitá náprava Nováka a také na to, že se prý za svůj čin neomluvil pozůstalým.

Advokátka Barbora Langerová trvala na tom, že její klient nemohl policistku včas vidět. Zároveň při závěrečné řeči uvedla, že nespáchal vraždu, protože ženu nezabil úmyslně. Po soudu chce, aby případ překvalifikoval na usmrcení z nedbalosti, u kterého je maximální možný trest osmi let vězení. „V důkazním řízení nebylo prokázáno, že by si pan Novák byl vědom toho, že ujíždění policejní hlídce bude mít za následek smrt jednoho z policistů,“ uvedla Langerová.

Třiadvacetiletý mladík se v úterý omluvil pozůstalým a vyjádřil lítost. „Nechtěl jsem nikomu ublížit, neudělal jsem to naschvál. Chtěl jsem ujet, ale ne za cenu, abych někoho zabil,“ řekl Novák při závěrečné řeči. Dodal také, že se s celou tragédií do konce života nevyrovná.

Policistka při nárazu utrpěla mnohočetná zranění, devastující zlomeniny a krvácela do mozku. Zemřela o den později po převozu do nemocnice. „Neměla šanci reagovat,“ zmínil v úterý při své zhruba půlhodinové závěrečné řeči Milec. Po státním zástupci naposledy k soudu promluví Novák a jeho advokátka.

Premium

Češi bydlí stále častěji ve sklepech. K extrémním řešením je nutí drahé nájmy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nedostupné bydlení nutí Čechy ke stále extrémnějším řešením bytové situace. Zejména v největších městech už lidé míří i...

Premium

Sovětská legenda: Fourcadovi pomáhají lékaři. Francouz: Ta žena musí být šílená

Martin Fourcade v závodu smíšených štafet na mistrovství světa biatlonistů v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Slavná sovětská biatlonistka a běžkyně na lyžích, trojnásobná olympijská vítězka Anfisa Rezcovová, si v rozhovoru pro...

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...