130 let
Premiér Andrej Babiš přichází k novinářům po schůzce s prezidentem Milošem...

Premiér Andrej Babiš přichází k novinářům po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem. | foto: ČTK

Aktualizováno

Státní zástupce navrhl zastavit stíhání Babiše. ‚Žalobce jsem neovlivňoval já, ale demonstranti,‘ řekl premiér

Česko
  •   7:52aktualizováno  13:16
Praha - Státní zástupce Jaroslav Šaroch rozhodl o zastavení stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) v případu padesátimilionové evropské dotace na výstavbu farmy Čapí hnízdo. Informoval o tom zpravodajský server Deník N s odvoláním na informace dvou zdrojů obeznámených s výsledkem.

Premiér Andrej Babiš (ANO) je přesvědčen o svojí nevině i nevině své rodiny v kauze Čapí hnízdo. Pevně věří, že státní zástupce skutečně stíhání zastaví. Řekl to v pondělí novinářům po slavnostním otevření nové budovy základní školy v Rudné.

Respektujeme rozhodnutí státního zástupce, řekl ke kauze Čapí hnízdo Hamáček

„Já jsem se to dozvěděl z deníku, který to zveřejnil. Moji advokáti ani já sám nemáme žádné stanovisko. Nám nikdo nic neřekl, nás nikdo nekontaktoval. Takže já vlastně ani nevím, jak státní zástupce rozhodl. Asi je to nějaký normální proces, a jak jsem se dozvěděl z médií, tak pan státní zástupce to postoupil nadřízeným a ještě to bude mít nějaký proces. Takže já vlastně nemám co komentovat,“ řekl Babiš.

Předseda vlády zopakoval, že se nemá čeho obávat. „Já jsem to řekl xkrát, že kdybych nebyl v politice, tak lidi nikdy o Čapím hnízdě neslyšeli. Že zkrátka je to kauza, která slouží k tomu, aby mě to poškozovalo,“ uvedl. „Zažíváme si své už dlouho a já pevně věřím, že, i když neznám to rozhodnutí, to státní zástupce zastaví,“ dodal premiér.

Farma Čapí hnízdo.

Mínění opozice, že některé jeho výroky mohly ovlivňovat orgány činné v trestním řízení, považuje Babiš za nesmysl. „Já nikoho neovlivňoval, já jen řekl pravdu tak, jak to bylo. Pokud někdo se snažil ovlivňovat státního zástupce, tak to byli přece demonstranti na Letné, na Václaváku. Všichni říkali, že Babiš patří do vězení. A proč? Co udělal Babiš? Babiš neudělal nic,“ poznamenal premiér.

Nejde o konečné rozhodnutí

Mluvčí pražských žalobců Aleš Cimbala zdůraznil, že zatím nejde o konečné rozhodnutí. Dozorující žalobce vypracoval koncept rozhodnutí, který předložil k dalším postupům městského státního zastupitelství, uvedl Cimbala.

Mluvčí zároveň upozornil, že jde o standardní postup. „Skutečně ten stav je aktuálně takový, že dozorový státní zástupce vypracoval rozhodnutí, ale nebylo žádné rozhodnutí vydáno, probíhá navazující administrativní a procesní postup,“ vysvětlil Cimbala.

Andrej Babiš ve sněmovně před hlasováním o jeho vydání kvůli trestnímu stíhání kvůli kauze Čapí hnízdo.

Šaroch podle Cimbaly změnil svůj původní právní názor na posouzení věci. S jeho rozhodnutím se nyní seznamuje vedoucí státní zástupce pražského městského státního zastupitelství. Bude se mimo jiné zabývat otázkou, zda je změna zákonná a důvodná. Do rozhodnutí může v rámci svých pravomocí zasáhnout. V případě, že by měl jiný právní názor, může Šarochovi pokynem uložit, aby rozhodl jinak.

Šarochovi nadřízení nyní musí podle Deníku N projít celý spis, který má přes 20 000 stran, a rozhodnout, zda s jeho rozhodnutím souhlasí. Je tedy na nich, jestli skutečně stíhání Babiše a dalších obviněných zastaví, nebo s případem naloží jinak, poznamenal Deník N. Ze státního zastupitelství do té doby neodejde nikomu z obviněných vůbec žádné rozhodnutí. A zda se vedení státního zastupitelství se Šarochovými závěry ztotožní, není možné předjímat, dodal server.

‚Pravda je na mojí straně.‘ Babiš věří, že žalobce jeho stíhání v kauze Čapí hnízdo zastaví

Případ údajného podvodu s padesátimilionovou evropskou dotací na výstavbu farmy Čapí hnízdo bude pro Agrofert třetí účelovou kauzou, pokud se potvrdí informace o zastavení stíhání. Sdělil to mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka s odkazem na předešlé případy Agrotecu a korunových dluhopisů.

„Pokud to tak je, prokázalo se, co jsme celé roky říkali, že ve věci Čapího hnízda bylo vše podle zákona. Několik let byl ve veřejném prostoru účelový hon na čarodějnice, kdy se mnohá média stavěla do role soudců. A z jejich prvních reakcí je vidět, jak se s tím nyní nemůžou smířit. Navíc jde už o třetí případ, kdy jsme byli účelově kriminalizováni, a přitom se nakonec potvrdilo, že se nic nezákonného nestalo,“ uvedl Hanzelka.

Policie vyšetřovala údajný podvod s padesátimilionovou dotací EU na stavbu rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo déle než tři roky. Návrh na obžalování Babiše podala letos v polovině dubna.

Výběr událostí kolem Farmy Čapí hnízdo a možného zneužití evropské dotace při jeho stavbě

  • 2006 - Začala přestavba statku na konferenční centrum Čapí hnízdo. V únoru 2006 se majitelem areálu u Benešova stala firma Imoba z holdingu Agrofert, který patřil současnému premiérovi a šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi.
  • 1. prosince 2007 - ZZN AGRO, s.r.o. Pelhřimov z Agrofertu se přeměnila na stejnojmennou akciovou firmu s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla a.s. ZZN Pelhřimov. ZZN AGRO Pelhřimov se později přejmenovala na Farmu Čapí hnízdo. Akcie získali Andrej Babiš mladší a jeho sestra, a dále partnerka Babiše staršího (nyní manželka) Monika. V únoru 2008 se dalším spolumajitelem stal Martin Herodes, bratr Moniky Babišové.
  • 20. srpna 2008 - Výbor Regionální rady ROP Střední Čechy schválil dotaci 50 milionů korun na projekt Farmy Čapí hnízdo.
  • 17. září 2008 - Za akcie Farmy Čapí hnízdo zaplatil Babiš starší, podle serveru iROZHLAS.cz to byl dar dětem a partnerce.
  • Červen 2010 - Farma byla dokončena a otevřena. V médiích byla spojována s Babišem, který ale vlastnictví odmítal.
  • Září 2010 - Udělením dotace Čapímu hnízdu se zabýval týdeník Ekonom. Podle něj byla firma brána jako malý podnik, a jak časopisu potvrdil středočeský dotační úřad, v případě propojení s kapitálově silnější společností by dotaci nezískala.
  • Únor 2011 - Při jednom z auditů bylo zjištěno, že farma požádala v roce 2009 o jednu platbu dřív, než uhradila fakturu. Kvůli porušení podmínek byla firmě vyměřena pokuta, v roce 2012 byla většina pokuty odpuštěna.
  • Říjen 2013 - Babiš řekl týdeníku Respekt: "S Čapím hnízdem nemám nic společného... Nevím, komu to patří." V té době Babišovo hnutí ANO mířilo za úspěchem ve volbách do Sněmovny, který mu otevřel cestu do vlády. Babiš dodal, že firmě půjčil 400 milionů korun a má tam pronajatu jednu budovu.
  • Listopad 2013 - Agrofert jako ručitel za úvěr přebral ztrátovou Farmu Čapí hnízdo.
  • Červen 2014 - Společnost Farma Čapí hnízdo zanikla poté, co zákon zakázal anonymní akcie na majitele. Sloučila se s firmou Imoba, která spravuje nemovitosti Agrofertu.
  • 29. prosince 2015 - Server Aktuálně.cz informoval, že policie začala prověřovat okolnosti získání dotace pro Čapí hnízdo.
  • 2. března 2016 - Server Neovlivni.cz napsal, že Evropský úřad proti podvodům (OLAF) zahájil oficiální vyšetřování okolností, za nichž Agrofert získal 50 milionů korun z evropských fondů.
  • 13. března 2016 - Babiš řekl, že zná jméno vlastníka Čapího hnízda z doby žádosti o dotaci, nechce ho ale prozradit.
  • 23. března 2016 - Babiš řekl, že Farmu Čapí hnízdo vlastnili v době získání dotace dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky.
  • 10. srpna 2017 - Policie zaslala do Sněmovny žádost o vydání Babiše a místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka. Žádost souvisela s kauzou dotací, 6. září Sněmovna Babiše a Faltýnka vydala.
  • 9. října 2017 - Babiš a Faltýnek byli obviněni. Oba politici vinu odmítli. Babiš proti obvinění podal stížnost.
  • 20. až 21. října 2017 - Hnutí ANO vyhrálo volby, se zvolením do Sněmovny získali Babiš a Faltýnek znovu imunitu.
  • 23. října 2017 - Policie v kauze obvinila 11 lidí, mezi nimi i Babišovu manželku, dvě dospělé děti a švagra.
  • 21. listopadu 2017 - Policie zaslala do Sněmovny novou žádost o vydání Babiše a Faltýnka. Sněmovna je vydala 19. ledna 2018.
  • 20. prosince 2017 - Bylo oznámeno, že OLAF uzavřel vyšetřování dotací pro Čapí hnízdo. Výsledky byly postoupeny ČR, 4. ledna 2018 ministerstvo financí zveřejnilo tři odstavce závěrů, o několik dní později pak Hospodářské noviny přinesly kompletní znění zprávy.
  • 4. ledna 2018 - MF navrhlo úřadům, aby vyňaly z evropského financování projekty, které vyšetřuje OLAF nebo jsou předmětem správního či trestního řízení. Týká se to i Čapího hnízda, které pak MF samo vyňalo z evropského financování 29. ledna.
  • 3. května 2018 - Žalobce zamítl Babišovu stížnost proti obvinění. Stíhání Faltýnka a dalších tří lidí naopak zrušil.
  • 4. května 2018 - Úřad ROP Střední Čechy vyzval Imobu coby nástupnickou firmu původního příjemce dotace, aby dotaci do 30 dnů vrátila. Imoba dotaci vrátila koncem června.
  • 7. června 2018 - Babiš poprvé vypovídal na policii jako obviněný. Policie vyslechla i další stíhané, Babišovu manželku a dceru Adrianu Bobekovou. Nevyslechla Babiše mladšího.
  • 12. listopadu 2018 - Server Seznam Zprávy zveřejnil reportáž, ve které mu Babiš mladší řekl, že jej spolupracovníci jeho otce drželi na Krymu, aby nemohl vypovídat k Čapímu hnízdu. Premiér to odmítl a řekl, že jeho syn je psychicky nemocný. Reportáž byla rozbuškou krize, která vyvrcholila 23. listopadu hlasováním o nedůvěře vládě, jež ale Babišův kabinet ustál.
  • 26. března 2019 - Policie ukončila vyšetřování dotací pro Čapí hnízdo. Ukončení vyšetřování se netýkalo premiérova syna.
  • 17. dubna 2019 - Policie předala spis v kauze státnímu zástupci, navrhla obžalovat Babiše a ostatní obviněné. Návrh se netýkal premiérova syna Andreje, který je stíhán samostatně. Do června všichni obvinění požádali o zastavení stíhání.
  • 2. září 2019 - Státní zástupce Jaroslav Šaroch podle Deníku N navrhl zastavit stíhání premiéra Andreje Babiše v kauze.
Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás