Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Žalobci couvají, na firmy zapletené v kauze Rath jsou krátcí

Česko

  6:00
PRAHA - Měly to být první velké "úlovky" nového zákona umožňujícího stíhat právnické osoby. Státní zástupci však pomalu připouštějí, že velkou část firem zapletených do kauzy Rath, cinklých losovaček nebo IT zakázek na ministerstvu práce a sociálních věcí nebude možné potrestat. Paragrafy totiž porušily v době, kdy norma neplatila, a proto je nelze stíhat.

Minimálně jedenáct firem je zapleteno do zločinného spolčení kolem zmanipulovaných losovaček ve Středočeském a Jihočeském kraji. Žádná z nich se ale trestního stíhání bát nemusí, i když již přes rok platí zákon o trestní odpovědnosti právnických osob.

JAK SE VE VELKÉM PODVÁDĚLO U ZAKÁZEK

Kriminalisté sice zdokumentovali manipulaci s veřejnými zakázkami v období od ledna do října 2011, norma ale platí až od 1. ledna 2012, což firmy zachránilo. "Zákon nemá retroaktivní účinky a nemá přechodné ustanovení takové, že by tam bylo případně napsáno, že se vztahuje i například na trestnou činnost která přesahuje přes tuto hranici. V trestním právu by to nebylo ani možné, protože trestní právo retroaktivně nepůsobí," připouští vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Jinými slovy, veškeré jednání před rokem 2012 z pohledu zákona neexistuje.

U Ratha není stále jasno

A nejde zdaleka jen o kauzu losovaček. Firmy jsou zapleteny i do korupce kolem poslance Davida Ratha. Zde ale situace není tak jednoznačná. Potrestání firem sliboval nejprve žalobce Petr Jirát. Jenže Vrchní státní zastupitelství je opatrnější. "Samozřejmě se zabýváme vyhodnocením, zda by bylo možné zahájit úkony trestního řízení i proti právnickým osobám, tedy i v návaznosti na tu kauzu, která byla zažalována. Zda část jednání, která spadá do období od 1.1.2012 by mohla vykazovat znaky trestných činů. Pokud ano, zásada legality je jasná, budou se prověřovat a pokud bude dostatek důkazů i stíhat," varuje Bradáčová.

Společnost Fisa Ivany Salačové

Případ má na stole státní zástupce Jiří Pražák, zatím ale nechce říct, zda skutečně některou z firem bude stíhat. Zopakoval jen slova Bradáčové. "Dá se přihlížet pouze ke skutkům spáchaným za účinnosti zákona, tedy 1.1. 2012," řekl serveru Lidovky.cz.

Problémy tak zřejmě bude mít stavební společnost Fisa stíhané podnikatelky Ivany Salačové. Server Lidovky.cz již koncem loňského roku popsal, jak stavařka přes svoji firmu "vyprala" od února do května 2012 10,5 milionu korun, z nichž posléze podle policie uplatila Davida Ratha, tehdejší ředitelku nemocnice v Kladně Kateřinu Pancovou a jejího partnera Petra Kotta.

Firmy skončily

Salačová zjevně o hrozícím stíhání dobře ví, a tak hned po propuštění z vazby na konci července 2012 rozjela "záchranné" práce. Fisu přejmenovala na JIPE s.r.o. a svůj podíl převedla na syna Josefa Salače. Podobně se zachovala i další firma namočená v úplatkářské kauze, Konstruktiva Branko. Salačové fakturovala nikdy neprovedené práce a kriminalisté stíhají její dva manažery. Společnost fakticky zmizela z trhu po tom, co ji koupila neznámá firma s ručením omezením Tenton, jejímž jednatelem je "shodou okolností" exmanažer Branka Miloslav Melichárek.

Policisté prohledávají sídlo společnosti Konstruktiva Branko.

Zákon se zřejmě vztahuje i na společnost ze zdravotnické větve kauzy Rath, B Braun Medical. Server Lidovky.cz popsal, jak manažer Jan Hájek ve spolupráci s Kottem v únoru 2012 zmanipulovali výběrové řízení tak, aby zvítězil právě B Braun Medical. V případě druhé zdravotnické firmy zapletené do případu, Hospimed, naopak došlo ke zmanipulování zakázky již v prosinci 2011, ředitel Jindřich Řehák ale předával část úplatku v únoru 2012.    

Firmy namočené do IT zakázek uniknou

Naopak, téměř jistě uniknou stíhání firmy Vítkovice IT Solutions, Digi Trade, Techniserv IT a Skill spojené s korupcí u IT zakázek na ministerstvu práce a sociálních věcí. Podle policie se s bývalým náměstkem ministerstva Vladimírem Šiškou dohodly, že bez výběrového řízení získají zakázku na dodávku nového systému vyplácení sociálních dávek. Šiška pak k rámcové smlouvě se společností Fujitsu Technology přidal šest dodatků, díky nimž firmy pod Fujitsu získávaly peníze.

Odvolaný první náměstek ministra práce a sociálních věcí Vladimír Šiška 3. října dopoledne v chodbě Obvodního soudu pro Prahu 2.

Čachry kolem smlouvy však podle policie probíhaly od června do prosince 2011, kvůli čemuž se na ně norma nevztahuje. To ale není vše, jak řekl serveru Lidovky.cz dozorující státní zástupce Zdeněk Matula, aby šlo firmy stíhat, případ by bylo nutné překvalifikovat. Trestný čin porušování předpisů o pravidlech hospodářské soutěže, kvůli čemuž policie již stíhá jedenáct lidí, totiž v zákoně o trestní odpovědnosti právnických osob chybí.

Stíhaných firem na základě nové normy nicméně stále přibývá, už během prvního roku účinnosti zákona jich bylo šestnáct. "Byly podány tři obžaloby a jedna byla podmínečně odložena," informovala server Lidovky.cz mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Helena Markusová. Jen za letošní rok již stíhání čelí devět firem.