23. dubna 2013 20:58 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Státní zástupci nařídili policii, aby šetřila solární nákupy ČEZ

ÚNOR - Polostátní energetický gigant ČEZ oznámil stahování z Balkánu, které... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ÚNOR - Polostátní energetický gigant ČEZ oznámil stahování z Balkánu, které... | foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

PRAHA Vrchní státní zastupitelství v Praze dalo protikorupční policii pokyn k zahájení trestního řízení v kauze prodeje solárních elektráren Amun.Re firmě ČEZ.

Uvedl to server Česká pozice na základě vyjádření náměstka vrchní státní zástupkyně Adama Bašného.

Mluvčí protikorupčního útvaru Jaroslav Ibehej řekl, že zastupitelství spis zkontrolovalo, a poté poslalo policii zpět s pokyny, které policisté budou plnit.

Okolnostmi, za jakých energetická firma ČEZ koupila od firmy Amun.Re v roce 2010 obří solární parky u Ralska a Mimoně na Českolipsku, se policie zabývá již dva roky. "Počátkem března jsem si vyžádal informace o stavu věci a zjistil, že žádné řízení ve věci Amun.Re neprobíhá," řekl Bašný.

ČTĚTE TAKÉ:

Proto zastupitelství dalo pokyn k zahájení řízení. "Záznam o zahájení úkonů trestního řízení nám doposud nebyl doručen," dodal.

Mluvčí protikorupčního policejního útvaru Ibehej řekl, že policie musela spis ke kauze Amun.Re poslat v dubnu na pražské vrchní zastupitelství ke kontrole. "Spis se nám před několika dny vrátil s konkrétními pokyny, a my samozřejmě tyto pokyny budeme plnit," uvedl.

ČEZ od firmy Amun.Re koupil solární parky za pět miliard korun. V médiích se objevily informace o tom, že Amun.Re má nejasnou vlastnickou strukturu, za kterou se mohou skrývat vlivní lobbisté.

ČTK, Lidovky.cz

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.