27. dubna 2017 18:38 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Státní zastupitelství odmítlo pochybnosti v případu úmrtí Roma v Žatci

Lidé zapalovali svíčky za mladíka, který za podivných okolností v Žatci zemřel... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé zapalovali svíčky za mladíka, který za podivných okolností v Žatci zemřel... | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

ŽATEC Krajské státní zastupitelství odmítlo stížnost na postup při vyšetřování loňské smrti Roma v žatecké pizzerii. Podle žalobců byla nedůvodná. Na ústecké státní zástupce se obrátila rodina mrtvého mladíka. Policie případ odložila, muž podle policie zemřel přirozenou smrtí.

Informaci přinesl server Romea.cz. Neštěstí, na jehož konci zůstal mrtvý Rom, se odehrálo loni v polovině října. Pravděpodobně zdrogovaný muž přišel do místní pizzerie, kde podle svědků obtěžoval ženy. Zákazníci ho pak drželi do příjezdu policie. Mladík ale zřejmě zkolaboval a přes okamžitou první pomoc zemřel.

Případem se zabývali kriminalisté, ti ho ale na začátku února odložili s tím, že nejde o podezření z trestného činu. Muž zemřel přirozenou smrtí, podle médií zřejmě na selhání organismu.

Rodina podala stížnost

Rodina se závěry nesouhlasila a podala stížnost. Státní zastupitelství ji odmítlo jako nedůvodnou ve všech bodech. Rodina policii vytýkala laxní přístup, pozdní zajištění důkazů nebo pochybení při výsleších svědků. „Byl zjišten skutkový stav věci, o němž nejsou důvodné pochybnosti, a to v rozsahu nezbytném pro vydání rozhodnutí. Rozhodně se nelze ztotožnit s Vámi uváděnými skutečnostmi, že by ze strany policejního orgánu docházelo při opatřování důkazů k neodůvodněným prodlevám,“ cituje server závěry státního zastupitelství.

Případ vyvolal ve městě napětí. Na pietním shromáždění ve městě protestovalo asi 300 Romů, velká část jich pak šla k místu neštěstí. Majitel pizzerie i jeho zaměstnanci byli terčem výhrůžek. Lounský soud poslal na čtyři měsíce do vězení dvacetiletého Roma, který na sociální síti facebook vyhrožoval zastřelením kuchaři, který v době incidentu nebyl vůbec v zaměstnání.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz