„S ohledem na rozsah a svou délku si stávka vyžádá omezení činností státních zastupitelství, zpomalení a umenšení množství vyřízených, zapsaných či zpracovaných věcí,“ upozornil Cimbala. Podle něj budou muset tato státní zastupitelství zajistit provedení úkonů, které nestrpí odkladu, z jiných personálních zdrojů. „Včetně přesunutí části nezbytných administrativních úkonů na státní zástupce, čímž zákonitě dojde k celkovému zásahu a zpomalení chodu státních zastupitelství,“ uvedll.
Předsedkyně stávkového výboru Iva Jurová ve svém prohlášení k protestu uvedla, že zaměstnanci státních zastupitelství do dnešní doby neobdrželi z ministerstva spravedlnosti žádné vyjádření k petici, kterou ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS) zaslali letos na jaře. Žádali v ní o důstojné odměňování administrativních pracovníků a zavedení oddělených tarifů, které zohlední specifika jejich povolání a odpovědnost jejich práce.
Státní zástupci stejně jako soudci stávkovat nemohou. Cimbala ale doplnil, že Městské státní zastupitelství v Praze (MSZ) rozhodnutí stávkujících zaměstnanců chápe a respektuje. Připomněl, že MSZ na kritický stav upozorňuje již po dobu několika let. Dodal, že u MSZ budou protestovat především odborní pracovníci, kteří zpracovávají trestní agendy.