Středa 19. února 2020svátek má Patrik 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Státnice na plzeňských právech budou kontrolovat externisté

Jiří Pospíšil na plzeňské právnické fakultě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Pospíšil na plzeňské právnické fakultě | foto: ČTK

PLZEŇ Na právech v Plzni platí ode dneška nová vyhláška, která upravuje pravidla pro státnice u magisterského studia. Předpis jasně říká, kdo může v komisi sedět, jak budou studenti ke zkoušce rozvrženi a jak budou navoleni zkoušející. Část pravidel fakulta začne uplatňovat už od pondělí, kdy na škole startují zimní státnice. Plně bude podle nich postupovat od léta. Dnes to řekl děkan fakulty Jiří Pospíšil.

"Dali jsme tímto jasná pravidla, jak mají být na naší fakultě vykonávány státní zkoušky. Tato pravidla splňují podmínku transparentnosti, kterou nám uložila akreditační komise," uvedl.

Jako jednu z hlavních podmínek vyhláška stanoví, že není-li zkoušející profesorem nebo docentem, musí o jeho připuštění ke státnicím rozhodnout vědecká rada. "Toto dosud nebylo plně realizováno," řekl děkan.

Klíčovým je i nový způsob přihlašování studentů ke státnici. Bude elektronický a ke konkrétnímu termínu daného studenta přiřadí los. Opatření by mělo zabránit spekulacím, že studenti jsou seřazeni podle abecedy, a mohou tak předvídat, kdy na ně vyjde řada a je tomu možné uzpůsobit i komisi.

V komisích budou cizí odborníci

Druhý princip nahodilosti fakulta uplatní při výběru komise, také zde použije los. Ten určí složení pedagogů pro daný tým zkoušejících.

"Teď u zimních státnic máme ještě studenty přiděleny podle abecedního pořádku. Aby byla zaručena naprostá objektivita, zasednou u zkoušek externí odborníci na základě určení ministerstva školství," dodal děkan.

Podle něj není možné, aby státnice zkoušeli lidé bez právního vzdělání. Výjimkou jsou právní dějiny neboli obor na rozhraní historie a práva, kde by mohli být zastoupeni minoritně i historici jako zkoušející.

,
Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Premium

Elitní trenér o zákulisí MMA, drogách, penězích i zženštilé společnosti

André Reinders | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pod jeho vedením vyrostl český šampion Martínek, o něhož projevila zájem slavná organizace UFC. Pro boj v kleci...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...