Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Váleční veteráni za 68? Bylo to jen vojenské bububu, tvrdí místopředseda KSČM

Česko

  6:00
PRAHA - Ruská duma bude řešit, zdali vojáky, kteří se účastnili srpnové invaze do Československa v 68, uzná za válečné veterány. Podle místopředsedy KSČM Josefa Skály to není úplně šťastné, neboť okupace byla na rozdíl od Velké vlastenecké války pouze „vojenským bububu“.

„Během vpádu zahynula více než stovka obyvatel Československa, mnozí vedoucí představitelé Pražského jara 1968 byli uvězněni a Alexandr Dubček sesazen.,“ upozornil ruský list. foto: Josef Koudelka - www.lumiere.ru

Tři komunističtí poslanci předložili v ruské dumě návrh, aby sovětští účastníci okupace Československa v roce 1968 získali status válečných veteránů. Cílem „vojensko-strategické operace Dunaj“ bylo podle nich potlačení převratu v ČSSR, který s podporou západních zemí připravovala československá opozice. Proti návrh už ostře vystoupila česká i slovenská diplomacie.

Návrh nepřijde šťastný ani místopředsedovi KSČM Josefu Skálovi. I když nazývá 68 trochu umírněně vojenským bububu, není pro, aby vojáci dostali status veterána jako účastníci krvavé Velké vlastenecké války, jak Rusové nazývají boj proti nacistickému Německu.

Lidovky.cz: Vojáci, kteří se účastnili okupace Československa v roce 1968 by měli dostat status válečných veteránů. Dostali by se tak na úroveň lidí, kteří bojovali například ve Velké vlastenecké válce či v Afghánistánu. Co na to říkáte?
Musel bych znát širší kontext. Jak to podáváte, tak to vyvolává řadu otazníků.

Lidovky.cz: Jaké otazníky například?
Jak srovnávat jedno s druhým. Jak jste říkal.

Tank před budovou Českého rozhlasu.
Josef Koudelka: Český občan na tanku (1968).

Lidovky.cz: Vám osobně by vadilo, kdyby vojáci, kteří vstoupili v roce 1968 do Československa, měli status válečných veteránů? Ta akce připravila o život desítky lidí a milionům definitivně změnila životy.
Mrtvých bylo 71, pokud si vzpomínám na data z dobových zdrojů. Pravdou je, že drtivé většině z nich nevzali vojáci život záměrně, ale třeba šofér usnul v tanku a někoho přejel. Je třeba rozlišovat lidsky rozhodnutí o tom, kam má vstoupit vojsko, a o osudu těch, kterým bylo svěřeno často v devatenácti letech, aby se toho zúčastnili. Nikdo nebude srovnávat vojenské bububu, kdy drtivá většina těch usmrcených byla dílem neštěstí a ne střelbou do lidí. Jako třeba ve Vietnamu.

Lidovky.cz: Jaký ale vy máte na to osobní názor. Nevadí vám, že by tito vojáci, kteří se podíleli na okupaci Československa v 68, měli stejný status, jako lidé, kteří bojovali třeba proti nacistickému Německu?
Bylo to velké vojenské bububu. Není to totéž jako velká vlastenecká válka.

Lidovky.cz: Takže to mám chápat tak, že podle vás není dobře, aby ti vojáci z 68 měli status válečných veteránů jako ti z Afghánistánu či Velké vlastenecké války?
Není to totéž, ale z toho také plyne, že veškeré konkluze, které jsou z toho vyvozovány, by neměly být stejné. Ano, vyjádřil jsem se jasně.

Josef Skála

V květnu se utkal s Vojtěchem Filipem o post předsedy KSČM. I když neuspěl, získal pozici místopředsedy strany. Dvakrát kandidoval do Poslanecké sněmovny, ale ani jednou neuspěl. V roce 2014 se mu nepodařilo uspět ani ve volbách do Evropského parlamentu. Když v České televizi obhajoval Martu Semelovou za její výroky o okupaci a Miladě Horákové, zpochybnil podpis Vasila Biľaka na zvacím dopisu, který posloužil okupantům v roce 1968.

Josef Skála

Lidovky.cz: Vnímáte okupaci pozitivně nebo negativně? Úplně mi to není z vašich odpovědí jasné. Řekl jste jenom, že to bylo jen vojenské bububu.
Ano. Stejně jako... Počkejte. Vy ze mě chcete vyrazit nějaké výroky, se kterými nevím, co provedete.

Lidovky.cz: Bude to normální rozhovor. Vy rok 1968 nazýváte trochu umírněně vojenským bububu. Asi se shodneme, že invaze byla pro obyvatele Československa velkou ránou.
Můžeme diskutovat o pojmu okupace. Tohle jsem řekl i v televizi. Neměla za cíl nikoho vyvraždit. Nemělo za cíl házet Agent Orange. Kobercové nálety. Nic podobného se nedělo. Vyrvat to z kontextu a pak kolem toho rajtovat. Takhle to neberu. To je na dlouhou diskuzi. Já jsem vám odpověděl na otázku, zdali by to mělo být stavěno na úroveň velké vlastenecké války a má odpověď je ne.

Lidovky.cz: Není to jediná kontroverze, která z nedávné doby přišla o srpnové invazi z Ruska. Například televizní stanice Rossija 1 tvrdila, že v Československu byly ukryté sklady se zbraněmi. Že se na sovětské vojáky střílelo z Národního muzea a další nesmysly. Nejde trochu o přepisování historie?
Byl to střet mezi dvěma bloky, to nelze popírat. Z toho neplyne, že je třeba vyvozovat závěry typu, zda se má stavět na stejnou rovinu tato vojenská akce s Velkou vlasteneckou válkou. To každý uzná, že jsou to dvě odlišné věci.

Autor: