Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Česko

Stav nouze a opatření proti koronaviru potrvají do 17. května. Sněmovna odsouhlasila návrh komunistů

Televizní přenos schůze Poslanecké sněmovny v Praze, která 7. dubna 2020 projednávala žádost vlády o prodloužení nouzového stavu kvůli epidemii nového koronaviru. Na snímku hovoří k poslancům premiér Andrej Babiš (ANO). foto: ČTK

Nouzový stav a s ním i hlavní vládní omezení proti šíření nového koronaviru budou moci trvat zatím do neděle 17. května. S prodloužením stavu nouze do tohoto data souhlasila sněmovna podle návrhu poslanců KSČM, kteří v dolní komoře tolerují menšinový kabinet ANO a ČSSD. Debata trvala skoro devět hodin.
  19:56aktualizováno  20:58

Vláda chtěla, aby nouzový stav mohl pokračovat až do pondělí 25. května, a to v souvislosti s vládními plány postupného uvolňování restrikcí hlavně obchodu a služeb. Kabinet v žádosti varoval před tím, že pokud by omezení skončila najednou, hrozilo by „závažné riziko významného zhoršení epidemiologické situace“. Poslanci ale uváděli, že se Sněmovna může v případě potřeby znovu sejít a nouzový stav ještě prodloužit.

Opoziční pravice se přikláněla k pokračování nouzového stavu nejvýše ještě v první květnové dekádě. Její zástupci vinili kabinet z toho, že postupuje protiprávně a navíc chaoticky, a to i při postupném uvolňování restrikcí.

O termínech prodloužení nouzového stavu sněmovna hlasovala postupně podle předchozího orientačního hlasování. Návrhu vlády, o němž sněmovna rozhodovala jako o prvním, chyběl jediný hlas. Návrh pravice na pokračování stavu nouze do čtvrtka 7. května plénum zamítlo. Komunistický návrh podpořilo 54 ze 101 přítomných poslanců, proti jich bylo 24. O dalším návrhu pravice s termínem neděle 10. května už dolní komora nehlasovala.

Soud zrušil čtyři opatření omezující volný pohyb a maloobchod. Byla vydána v rozporu se zákonem

Žádost poslala vláda poslancům po verdiktu pražského městského soudu, který zrušil hlavní omezující opatření ministerstva zdravotnictví zejména v obchodu a službách vydávaná podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Podle soudu je má vydávat vláda podle krizového zákona jako na začátku koronavirové epidemie, což kabinet po verdiktu znovu učinil. Po tomto datu by už měla podle vlády stačit opatření ministerstva přijímaná podle zákona o ochraně veřejného zdraví.

V doprovodném usnesení Zdeňka Ondráčka (KSČM) sněmovna vyzvala vládu, aby poslance seznámila s omezeními přijatými podle zákona o ochraně veřejného zdraví po ukončení nouzového stavu. Kabinet by měl také předložit návrh novely, která umožní centrální nákupy zdravotnických ochranných pomůcek zejména od českých výrobců.

Další návrhy doprovodných usnesení Sněmovna zamítla. Předseda SPD Tomio Okamura neuspěl s požadavkem, podle kterého by dolní komora podpořila prověření dosavadních nákupů pomůcek Nejvyšším kontrolním úřadem. Úřad už ale oznámil, že věc zkontroluje. Sněmovna nepodpořila požadavek šéfa lidovců Mariana Jurečky, aby se vláda řídila od května při nákupu ochranných prostředků zákonem o zadávání zakázek. 

Místopředseda ODS Martin Kupka neprosadil výzvu kabinetu, podle které měl vyčlenit 15 miliard korun z pomoci z evropských fondů na investice ve městech, obcích a krajích. Dostatečný počet hlasů nezískala ani předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová pro návrh, aby vláda předložila do konce května návrh zákona o odškodnění podnikatelů, na které dopadly vládní restrikce.

Nouzový stav platí v Česku od čtvrtka 12. března, sama vláda jej může vyhlásit nejvýše na 30 dnů. Sněmovna stav nouze už jednou prodloužila rovněž podle návrhu komunistických poslanců do konce dubna, ač vláda žádala o sobotu 11. května.

Poslanci se dnes sešli z preventivních důvodů opět zhruba v polovičním počtu. Pro veřejnost byly sněmovní budovy nadále uzavřeny.

Nouzový stav platí sedmý týden

1. března - Testy v ČR odhalily první tři případy nákazy. Všichni nakažení přicestovali z Itálie. V dalších dnech počet pozitivně testovaných stoupal.

10. března - Bezpečnostní rada státu zrušila od 11. března na neurčitou dobu výuku na základních, středních, vyšších odborných i vysokých školách.

12. března - Vláda vyhlásila od 14:00 na 30 dnů nouzový stav na celém území ČR. Od 13. března byly zakázány akce s účastí nad 30 osob (již od 10. března platil zákaz pro akce nad 100 osob), začal platit i zákaz vstupu na sportoviště. Byl také zakázán vstup do provozoven stravovacích služeb mezi 20:00 a 06:00.

13. března - Vláda s platností od půlnoci na 16. března zakázala cizincům vstup do ČR a Čechům cestování do zahraničí. Češi po návratu z 15 rizikových zemí museli do karantény.

14. března - Vláda od 06:00 zpřísnila opatření, uzavřela obchody s výjimkou prodejen potravin, lékáren, drogerií, čerpacích stanic a několika dalších. Uzavřeny byly i restaurace, mohly nabízet jen prodej z okénka nebo rozvoz.

15. března - Vláda rozhodla o aktivaci Ústředního krizového štábu. V jeho čele stanul náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Krátce před půlnocí vláda zakázala s účinností od půlnoci na 16. března volný pohyb lidí po celé ČR.

16. března - Byly ohlášeny první tři vyléčení z covid-19. Pacienti byli z Děčína a patřili mezi první nakažené v ČR.

18. března - Kabinet schválil zákaz vycházení bez pokrývky nosu a úst, který začal platit od půlnoci na 19. března. Vláda též vymezila dvě hodiny pro nákupy pro lidi starší 65 let.

22. března - V ČR zemřel první člověk nakažený koronavirem. Pětadevadesátiletý muž trpěl řadou zdravotních problémů.

23. března - Vláda prodloužila omezení volného pohybu do 1. dubna, změnilo se ale zakotvení zákazu, nově byl vydán na jako opatření ministerstva zdravotnictví na základě zákona na ochranu veřejného zdraví. Podobně postupovala vláda i o tři dny později u prodloužení omezení maloobchodního prodeje.

24. března - Sněmovna ve stavu legislativní nouze schválila řadu zákonů. Mimo jiné zvýšila schodek státního rozpočtu pro letošní rok z původních 40 miliard na 200 miliard korun.

30. března - Vláda opět prodloužila omezení volného pohybu i omezení prodeje, a to do 11. dubna. Kabinet také schválil změnu v čele Ústředního krizového štábu, jeho vedení po Prymulovi převzal ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

7. dubna - Sněmovna vládě umožnila prodloužit nouzový stav do 30. dubna. Kabinet původně žádal poslance o prodloužení nouzového stavu až do pondělí 11. května.

9. dubna - Vláda prodloužila nouzový stav. Schválila, že živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) budou moci od státu dostat 25.000 korun. Počet zemřelých, u nichž se prokázal koronavirus, přesáhl 100. .

14. dubna - Vláda představila plán pro otevírání obchodů a provozoven. Rozdělila ho do pěti etap od pondělí 20. dubna do pondělí 8. června.

20. dubna - Vláda rozhodla, že živnostníci a podnikatelé postiženi opatřeními proti šíření nákazy budou dostávat jednorázový příspěvek 500 korun denně i po 30. dubnu.

22. dubna - Sněmovna schválila zvýšení letošního schodku státního rozpočtu na 300 miliard korun.

23. dubna - Soud zrušil s účinností od 27. dubna opatření ministerstva zdravotnictví, která v souvislosti s koronavirovou pandemií omezila volný pohyb a maloobchod. Kabinet večer schválil soudem zrušená opatření jako krizová opatření vlády podle krizového zákona.

- Vláda na základě epidemiologického vývoje uspíšila svůj harmonogram otevírání obchodů a dalších provozoven. Místo 8. června by nově měl skončit 25. května. Od pátku 24. dubna také zrušila zákaz volného pohybu, skončily i zákazy pro cestování z a do ciziny. Pro ně ale platí zvláštní pravidla.

28. dubna - Sněmovna souhlasila s návrhem KSČM na prodloužení nouzového stavu do 17. května. Vláda chtěla delší dobu, pravicová opozice kratší.

Autor: