Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Stavba za miliardy začala

Česko

Bouráním začala stavba Mezinárodního centra klinického výzkumu – místa, kde budou léčit moravští lékaři s kolegy z kliniky Mayo. BRNO Zatím je to staveniště, ale už brzy na jeho místě budou lékaři a odborníci z tuzemska i celého světa vyvíjet nové metody léčby, například infarktu či epilepsie a dalších chorob. Areál Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně nyní zčásti ovládají dělníci a stavbaři. Od června se rozjíždí budování Mezinárodního centra klinického výzkumu ICRC.

Jedním z prvních kroků je zbourání starých budov, které uvolní místo pro sídlo ICRC. „Proti původnímu plánu se stavba zdržela o několik měsíců kvůli protestům lidí bydlících v okolí. Nyní je ale již všechno vyřešeno, pokračujeme podle harmonogramu. Posun termínu by neměl nijak ohrozit ani čerpání peněz ze státního rozpočtu, případné evropské dotace se budou upřesňovat na podzim,“ sdělil LN ředitel nemocnice Petr Koška.

Zahájení stavby znamená omezení provozu a ztížené podmínky pro zaměstnance, návštěvníky a pacienty nemocnice. „Vstup z Hybešovy ulice jsme vyhradili pouze pro přístup ke stavbě, nový vstup – nikoliv vjezd – najdou lidé v Leitnerově ulici,“ upozornila mluvčí nemocnice Šárka Urbánková.

Stavba, která potrvá zhruba rok a půl, by měla komplikovat provoz nemocnice co nejméně. Například bourání plánují stavbaři na víkendy, kdy areálem prochází méně lidí. Stroje musí minimálně obtěžovat prachem, a tak rozebírání budovy doprovází kropení. Několik lidí má kvůli bezpečnosti na starost jen pohyb pacientů po areálu. Hluk mají pomoci omezit speciální bariéry kolem staveniště. Mají propouštět méně hluku než běžné hrazení.

Výstavbu ICRC za zhruba dvě miliardy korun platí stát. Je rozdělena do dvou etap, po první z nich se za necelé dva roky budou do postavených prostor stěhovat lékaři i výzkumníci. Část budov, které opustí, se pak bude bourat. Celkové náklady na stavbu a vybavení ICRC se blíží pěti miliardám korun. Experti v centru by pak měli ve spolupráci s kolegy ze slavné kliniky Mayo vyvíjet metody léčby zhruba 70 procent chorob, na něž lidé nejčastěji umírají.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor: