Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stavbu baldachýnu hatil vítr

Česko

V Brně vrcholí přípravy na příjezd papeže Benedikta XVI. Mezi dary na něj čekají i pletené ponožky

BRNO V těsné blízkosti brněnského letiště se od včerejška skví obří bílý baldachýn. Za dva týdny právě pod ním bude sloužit mši papež Benedikt XVI.

V moravské metropoli vrcholí přípravy na návštěvu Svatého otce. Na webových stránkách brněnského biskupství dokonce od včerejška „hodiny“ ukazují přesný čas, kolik ještě zbývá do chvíle, kdy papež zahájí na tuřanském letišti bohoslužbu. V rámci své návštěvy České republiky přijede Benedikt XVI. do Brna 27. září a bude dokonce historicky prvním papežem, který do brněnské diecéze zavítá.

„V současnosti evidujeme zhruba osmdesát tisíc přihlášených, kteří se chystají přijet na jeho mši,“ uvedla mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová.

Poutníků, kteří se na tuřanské letiště vydají, bude ale určitě ještě více. Podle odhadu by se mše mohlo zúčastnit zhruba sto tisíc lidí. „Celý areál přesto koncipujeme na kapacitu zhruba 150 tisíc návštěvníků,“ upřesnil brněnský koordinátor příprav Petr Zelenka. Kromě tuzemských věřících se do Brna chystají i Poláci, Rakušané, Němci a Ukrajinci.

Přesně rozplánovaný harmonogram však o víkendu organizátorům narušilo počasí. Baldachýn, který překryje pódium pro papeže, chtěli totiž dělníci vztyčit původně v pátek. Na místo dorazil devadesátitunový jeřáb, který měl obrovskou plachtu na ocelové konstrukci vyzvednout do dvanáctimetrové výšky. Kvůli počasí se však práce odložily na sobotu. „Kvůli silnému větru to ale opět nebylo možné,“ řekl Karel Vetchý z letiště.

Počasí se umoudřilo až v neděli dopoledne, kdy se podařilo konstrukci vztyčit. Baldachýn o rozměrech 25 krát 17 metrů váží okolo sedmnácti tun. Patky sloupů jsou kvůli bezpečnosti zavrtány několik metrů hluboko. Konstrukce by měla odolat náporům větru o rychlosti více než sto kilometrů v hodině. „Ani zpožděná stavba baldachýnu ale přípravy nenarušila. S mírnou rezervou jsme počítali a vše by mělo být hotovo v dostatečném předstihu,“ ujistil Vetchý.

Z výšky areál pro papežskou mši připomene koberec Areál pro papežskou mši v těsné blízkosti letiště již nyní střeží policie a veřejnost se do něj nedostane.

Na ploše, kde se bohoslužba bude konat, dělníci už v minulých dnech zpevnili plochu a vybudovali komunikaci pro papamobil. Hotovy jsou už i obslužné cesty pro příchod poutníků.

Vytyčeny jsou rovněž jednotlivé sektory pro návštěvníky, na které je celá plocha rozčleněna. Z výšky by tak měl areál připomínat podle vize architektů koberec. „Každý ze sektorů je veliký zhruba jako běžné fotbalové hřiště a pojme asi šest tisíc lidí,“ upřesnil Zelenka. Samostatný sektor budou mít například vozíčkáři, kteří mají o účast na mši značný zájem. Přímo proti pódiu bude mít svá místa prezident Václav Klaus, který by se měl bohoslužby zúčastnit.

V pohotovosti jsou již také pracovníci biskupství na brněnském Petrově. Až do konce tohoto týdne sem mohou lidé přinášet dary pro Benedikta XVI.

„Zatím převažují knihy a umělecká díla. Jistou raritou jsou ponožky v liturgických barvách, které speciálně pro Svatého otce upletla jedna z věřících se svojí dcerou,“ upozornila Jandlová.

***

Papež v Česku Program návštěvy Benedikt XVI. přiletí do Česka 26. září. V Praze mimo jiné navštíví kostel Panny Marie Vítězné - Pražského Jezulátka a večer se bude v katedrále sv. Víta modlit nešpory s kněžími a řeholníky. V neděli 27. září čeká papeže mše svatá v Brně. Odpoledne se v Praze setká se zástupci církví a s akademickou obcí. V pondělí 28. září přicestuje papež do Staré Boleslavi, kde bude u příležitosti Národní svatováclavské pouti sloužit mši. Po obědě v Arcibiskupství pražském odletí.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...