Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Stavby se zpomalí, bojí se lékaři

Česko

  12:29
BRNO - Jedněm pomůže, jiným sebere. I tak lze shrnout řešení ministerstva zdravotnictví, které hodlá peníze na oddlužení nemocnic sebrat i jiným zdravotnickým zařízením. Slibuje však, že jen pro letošek, peníze prý půjde čerpat příští rok.
Nemocnice - ilustrační foto.

Nemocnice. foto: Galgonek Vladislav ČTK

V metropoli tak na dlužníky doplatí nejvíc zřejmě Fakultní nemocnice Brno, byť sama za loňský rok hospodařila se ziskem. „Oficiálně ještě nemáme nic potvrzeno, ale zřejmě nedostaneme asi 100 milionů na rekonstrukci porodnicko-gynekologického pracoviště v Bohunicích a na opravy výtahů tamtéž. Pavilon z roku 1982 je přitom ve velmi špatném stavu,“ potvrdila mluvčí Anna Nesvadbová.

Uskrovnit se však budou muset i ve Fakultní nemocnici u svaté Anny, která přitom sama patří k největším dlužníkům. Podle jejího ředitele Romana Krause asi přijdou o sedmnáct milionů a nezačnou s rekonstrukcí operačních sálů na klinice plastické a estetické chirurgie. Pozastavena bude oprava ambulancí neurologické kliniky. „Pár měsíců počkat lze,“ míní Kraus. Připouští však, že zastaralé prostory se mohou na kvalitě práce projevit.

Na oddlužení některé nemocnice už jednou doplatily
V ostatních brněnských zařízeních nebudou dopady úsporných opatření zřejmě tak masivní. „ Zásadnější investice budeme plánovat, až pokud eventuálně získáme budovu po bývalé nemocnici na Kolišti. To už ale půjde o rok 2007,“ sdělil ředitel úrazovky Miloš Janeček.

Ředitel Psychiatrické léčebny Brno Marek Radimský o omezení zatím spekulovat odmítl. S rekonstrukcí operačních sálů se museli pro letošek rozloučit i v Masarykově onkologickém ústavu.

Ministerské řešení ale prý není tak úplně nespravedlivé. „Možná to někdo tak vnímá, ale už jsme to tu jednou měli. V roce 1998 zkrátili investice nám a oddlužili jiné nemocnice,“ připomněl Kraus.

Programů a přístrojů se úspory zřejmě nedotknou
Pokud se týká přístrojového vybavení, je situace v Brně příznivější. K omezení jejich nákupu, a tím třeba i léčebných programů zřejmě nedojde. „Domnívám se, že v tuto chvíli nám skutečně nechybí žádný důležitý přístroj. Určitě není nutné, aby se vyšetření nebo terapie odehrávaly jinde než v našem zařízení,“ míní například mluvčí Masarykova onkologického ústavu Zuzana Joukalová.

Lidé s rakovinou už tak nemusejí do Prahy jezdit ani za gamanožem, ani za ozařováními. „Jako jediné pracoviště ve městě můžeme i v případě poruchy jednoho přístroje okamžitě dále léčit na druhém,“ upřesnila Joukalová.

Právě s ozařováním pacientů se potýkali ve Fakultní nemocnici u svaté Anny. Starý přístroj tu kvůli poruchám museli vyřadit z provozu začátkem minulého roku. „Nemocní museli docházet na jiná pracoviště, bohužel i mimo Brno,“ připomněl Kraus.
Včera tu však uvedlo do plného provozu nový lineární urychlovač určený pro šetrné ozařování, který bývalý více než deset let starý aparát nahradil. „Nový urychlovač stál sto jedenáct milionů korun, zhruba třiceti miliony přispělo ministerstvo,“ upřesnila svatoanenská mluvčí Naďa Kuklínková.

Autoři:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...