Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Stavební úřad zkolaudoval hrad

Česko

LUKOV Lidé podílející se na záchraně středověkého hradu v Lukově na Zlínsku se včera dočkali zúročení své pětadvacetileté práce. Pracovníci stavebního úřadu totiž zkolaudovali jeho západní část.

„V osmisetleté historii hradu je to vůbec poprvé, co se zde něco takového událo,“ prohlásil místostarosta obce a předseda Spolku přátel hradu Lukova Jiří Holík.

Kolaudace se dočkala raně gotická brána, jižní a západní parkán, terasa nad západním palácem a věž. Práce na hradě tím ovšem nekončí. Dobrovolníci z řad spolku i pracovníků muzea začnou obnovovat a prozkoumávat další tři stavební objekty. Nejzajímavější z nich je podle Holíka východní palác. „Je to prostor, ve kterém se v uvozovkách ještě nikdo nikdy nehrabal,“ podotkl Holík. Hlavní archeologické práce se přitom na hradě mapují od roku 1984, v té době se začalo i s jeho obnovou. Část nejhezčích nálezů je vystavena v prostorách malenovického hradu v expozici o hradech jihovýchodní Moravy. Ve vitrínách lidé uvidí zlomky kachlů, výrobky ze skla i drobné bronzové věci.

Dosavadní výsledky průzkumu naznačují, že hrad Lukov byl postaven v první polovině 13. století. Archeologové prokázali, že na stejném místě stálo pravěké hradisko, což naznačují objevy keramiky. Vzniklo zřejmě v době lidu popelnicových polí kolem roku 1000 před naším letopočtem. Zřícenina Lukov patří vedle hradů Brumov a Buchlov k nejstarším královským hradům východní Moravy.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: