Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav 0 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Stavět na tom dobrém v EU? To se hodí jen na diskusi baráčníků, míní Klaus

Václav Klaus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus | foto: ČTK

Evropská unie nemá se zajištěním míru v Evropě nic společného, je pouze produktem toho, že v Evropě mír vládne. V debatě se studenty na pražské Vysoké škole chemicko-technologické to řekl prezident Václav Klaus. Studentům zopakoval svůj názor, že se unie přehnanou integrací ocitla ve slepé uličce a měla by se vrátit do bodu, kdy byla jen společenstvím ekonomicky spolupracujících států.

"Ne, že Evropská unie garantuje mír, a proto si zaslouží Nobelovu cenu za mír. Myslím, že politologicky je naprosto evidentní, že Evropská unie je produktem míru, sekvence příčin a následků je úplně obráceně," řekl Klaus v debatě se studenty a akademiky.

ČTĚTE TAKÉ:

Přeplněnou aulu dosluhující prezident přesvědčoval o tom, že více evropské integrace neznamená nutně větší hospodářský efekt. Prezident na VŠCHT přišel hovořit na téma evropská integrace, v předsálí se prodávaly jeho knihy Evropská integrace bez iluzí, Zápisky z nových cest a další.

Klaus studenty oslovil s prakticky identickou přednáškou, jakou od něj slyšelo na jaře publikum České zemědělské univerzity. Na tabuli nakreslil sekvenci evropského vývoje od hospodářského společenství po měnovou unii a politickou unii, ke které podle něj EU nevyhnutelně směřuje. Evropští politici to ale prý občanům zamlčeli, protože ti ještě pořád "milují svá Španělska, Finska, Irska a České republiky".

'Vy mě berete jako blbého politika'

Prezident studenty několikrát pobavil poznámkami o svém vztahu k chemii či momenty, kdy je zkoušel ze znalostí o EU. "Vy mě berete jako blbého politika," poznamenal s tím, že chce vést akademickou diskusi, která ho baví.

Na dotazy, které s jeho názorem na EU polemizovaly, ale Klaus reagoval útočně. Jedna z posluchaček se prezidenta například ptala, zda není chybou zdůrazňovat výhradně špatné stránky EU a mínila, že pro postkomunistickou ČR bylo přínosem stát se součástí větší rodiny evropských států. "Kdyby to zaznělo na baráčnickém setkání tak to beru, ale na akademické půdě ne. Vraťte to zpátky, proti čemu polemizujete? Říkáte tedy, že platí efekty toho evropského integračního modelu? Bavme se vážně přeci na akademické půdě, ne floskulí, politologickou, nebo ideologickou, kterou vy jste položila," odbyl tazatelku Klaus.

"Já se ptám na tento graf - hloubka integrace a měřitelné efekty v ukazatelích A, B, C, D, F, takhle se snad uvažuje pane rektore na vaší vysoké škole, aspoň doufám," reagoval Klaus na kritický dotaz. Když se ho později jeden ze studentů ptal, jak tedy kvantifikuje ve svém schématu efekty a hloubku integrace, a zda jsou stejné pro různé státy unie, odvětil Klaus, že "nejsme v triviálním světě zvaném chemická věda".

Úvahu jednoho ze studentů o tom, zda není možné oddělit negativní efekty evropské integrace od pozitivních, a na těch dále stavět, Klaus označil za sociální inženýrství. Neplatí podle něj ani argument, že evropské státy potřebují utvořit silný společný blok proto, aby mohly konkurovat ekonomickým mocnostem jako USA nebo Čína. "Small is beautiful" (Malé je krásné), odpověděl Klaus s tím, že hospodářská síla nezávisí jen na velikosti státu.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!