Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stávka v dopravě bude, poslanci ji odvrátit nemohou

Česko

  12:52
PRAHA - Čtvrteční stávce veřejné dopravy nezabrání ani případný ústupek Poslanecké sněmovny. Odboráři jsou připraveni stávkovat ve čtvrtek i v případě, že by poslanci zrušili zdanění jejich režijních jízdenek a dalších benefitů. Čtvrteční stávka navíc nemusí být poslední. V pořadu Otázky Václava Moravce to dnes řekl předseda Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík.
Hlavní nádraží v Praze (ilustrační foto).

Hlavní nádraží v Praze (ilustrační foto). foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Petr Bendl z Občanské demokratické strany odmítl, že by ODS v Poslanecké sněmovně podpořila návrhy odborů. Většinu ve sněmovně má sice levice, která za odboráři stojí, Bendl ale potvrdil, že občanští demokraté jsou připravení návrh blokovat v Senátu.  Návrhy odborů podle něj mohou  zvýšit schodek státního rozpočtu, stávku navíc považuje za vydírání.

Problematická směrnice

Od 1. ledna platí novela zákona o DPH, podle které je základem daně u poskytovaných benefitů běžná cena na trhu a nikoliv zaměstnanecká zvýhodněná.

Jde o implementaci evropské směrnice, její přijetí je pro každý stát dobrovolné.  

Pomajbík potvrdil, že pokud návrh přes Senát neprojde, zahájí odbory ve čtvrtek stávku. Nevyloučil také, že by mohlo jít jen o první ze série podobných akcí, které se nemusí omezovat pouze na dopravu: "Stávku podporují odbory napříč odvětvími," řekl v pořadu.

Odboráři tlačí na parlament, protože chtějí, aby se změna prosadila co nejdřív. Pokud Senát návrh odmítne, bude o něm Poslanecká sněmovna znovu jednat až po květnových volbách.

Sociální demokracie se staví na stranu odborů, což Bendl považuje za populismus. "Sociální demokracie účelově mění své postoje a hodlá podpořit návrh, který jí před volbami může získat další voliče," řekl. Dodal také, že ústupek dopravním odborům by se mohl stát nebezpečným precedentem pro další profesní skupiny.

Roman Onderka z ČSSD takovou kritiku popírá:  "Vůbec takové obavy nemám. Stávka je vždy výsledek nekomunikace, krize u partnerů," tvrdil v pořadu primátor Brna. 

Čtěte také

Odboráři se obávají o osud zaměstnaneckých výhod, jako jsou režijní jízdenky, závodní stravování, rekreace, bydlení na ubytovnách nebo rehabilitace. Od letošního ledna se zaměstnanecké benefity mají danit vyšší daní z přidané hodnoty, která se vypočítává z běžné tržní ceny, a nikoliv z ceny zvýhodněné, jako to bylo dříve. Například železničáři platí ročně za režijní jízdenku poplatek 250 korun, odbory mají ale obavy, že daň bude nutné odvést z 22.000 korun, což je cena roční síťové jízdenky.

Po vstřícném kroku vlády Jana Fischera a plánovaném projednání zákona o DPH na úterní mimořádné schůzi poslanecké sněmovny posunuly odbory plánovanou stávku z pondělí na čtvrtek.

Anketa

Mají odboráři právo stávkovat kvůli zdanění benefitů?

Jistě, na stávku mají zákonné právo 5864
Stávkovat by se mělo jen kvůli zásadním věcem 1587
Nemají. Stávka je jen vydírání 16732
Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat