Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stěhování vázne. Kvůli zástavě

Česko

  13:47
PRAHA - Stěhování magistrátu, který chce za několik měsíců přesunout více než 1200 svých úředníků do nového sídla v Jungmannově ulici, se výrazně komplikuje.

úředník foto: Jan ZátorskýLidové noviny

Magistrát si pronajal budovu, jež je zastavena u banky jako záruka za třímiliardový úvěr společnosti Copa Retail Sebastiana Pawlowskeho, který dům vlastní. Jako první na tuto skutečnost upozornila televize Nova.

Celý záměr může zástava domu ohrozit. Město totiž počítalo s tím, že po dvacetiletém pronájmu bude mít na budovu v centru města předkupní právo. A zakotvilo to do nájemní smlouvy. Pokud by však na objekt uplatnila zástavní právo banka, město samozřejmě nic kupovat nemůže.

Kontrolní výbor města proto chce nyní prověřit, zda má takový obchod vůbec smysl. „To je samozřejmě dost důležitá okolnost. Nemyslím si, že nakonec ze stěhování sejde. Ale na druhou stranu by se mohlo stát, že se úřad po dvaceti letech ocitne na ulici,“ potvrdil LN předseda kontrolního výboru magistrátu František Hoffman (KSČM).

Ředitel magistrátu Martin Trnka přitom až do této chvíle hodnotil přestěhování úřadu do nové budovy jako nejvhodnější řešení. Město tak má ročně ušetřit desítky milionů korun, které by jinak vydalo za údržbu více než třiceti budov rozesetých po celé Praze.

Magistrát si budovu v Jungmannově ulici pronajal od společnosti Copa Retail realitního a tiskového magnáta Sebastiana Pawlowskeho. Roční nájem a s ním související služby činí 239 milionů korun.

Podle právníka Jana Brože z advokátní kanceláře Brož, Sokol, Novák není kvůli zástavnímu právu nájemní smlouva neplatná. „Zástava a předkupní právo se navzájem nevylučují. Je to podobné, jako kdybyste si kupovali zastavený objekt, což je možné. Je ale na městu, aby zvážilo míru případného rizika,“ uvedl Brož.

Mluvčí magistrátu Jiří Wolf včera potvrdil, že městská rada, která pronájem schválila, o zástavním právu budovy neměla informace. Ale každopádně o tom vědět měla. „Zástava byla dopsána do katastru nemovitostí koncem loňského roku. Nájemní smlouva mezi městem a firmou Copa Retail byla uzavřena letos začátkem ledna,“ upřesnil mluvčí Wolf.

Kdo tedy může za to, že se o tak podstatné okolnosti v tak důležitém obchodě radní nedozvěděli? „Necháváme si zpracovat právní analýzu celé situace. Jde o to, jestli byla zástava zapsána v katastru už v momentě, kdy jsme uzavírali nájemní smlouvu,“ uvedl Wolf. Nepřímo naznačil, že může jít o selhání advokátní kanceláře, která měla právní stránku věci zajistit.

Autoři:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!