Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Jako první hlava Německa zavítal ke kryptě, Steinmeier uctil památku výsadkářů. Teď míří na Hrad

Německý prezident Steinmeier po příjezdu na třídenní návštěvu Česka foto:  Petr Topič, MAFRA

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier v Praze uctil památku československých výsadkářů, kteří provedli atentát na Reinharda Heydricha. Národní památník navštívil během své třídenní návštěvy Prahy jako první německý prezident.
  11:02aktualizováno  13:13

Steinmeier u pravoslavného kostela v Resslově ulici položil věnec, poté zamířil na prohlídku krypty. V minulosti se do krypty vypravilo pouze několik prezidentů a významných představitelů cizích států.

Český prezident Miloš Zeman za návštěvu pietního místa poděkoval. „Byl první německý politik, který do této krypty zavítal. Chápu to jako velmi symbolické gesto,“ uvedl ve vyjádření pro tisk.

Památník navštívili rakouský prezident Heinz Fischer, britský princ Charles a jeho manželka Camilla, řecký, bulharský a kyperský prezident či nynější britský premiér Boris Johnson v roli ministra zahraničí. V roce 1995 kryptu navštívil německý velvyslanec v Praze Rolf Hofstetter.

Výsadkáři zemřeli v Praze v červnu 1942 po boji s německou přesilou. Mezi padlými byli i Jozef Gabčík a Jan Kubiš, kteří o tři týdny dříve úspěšně zaútočili na říšského protektora Reinharda Heydricha.

V kostele a kryptě zemřeli také Adolf Opálka, Josef Valčík, Jan Hrubý, Josef Bublík a Jaroslav Švarc. Nejen jejich památku od roku 1995 připomíná přímo v cyrilometodějském chrámu umístěný Národní památník hrdinů heydrichiády.

Německý prezident s manželkou z Resslovy ulice zamířil na Pražský hrad, kde ho krátce po jedenácté hodině přivítal s vojenskými poctami český prezident Miloš Zeman. Pro Steinmeiera byl připraven červený koberec, čeští vojáci mu zahráli českou hymnu. Následovat bude společné jednání a oběd.

Uctění výsadkářů si všimla i německá média, podle nichž Steinmeiera i přes vzájemnou blízkost Německa a Česka nečekají v Praze snadná jednání. Kromě Zemana se ve čtvrtek setká  s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem a v pátek s premiérem Andrejem Babišem.

„Miloš Zeman platí za osvědčeného přítele Ruska a Číny, rád ve své oblíbené televizi nebo bulvárním tisku štve proti uprchlíkům, Romům nebo homosexuálům, a rozděluje tak veřejné mínění,“ píše Süddeutsche Zeitung s tím, že někteří lidé se kvůli tomu za hlavu státu stydí, a poznamenává, že ani Babiš není přijímání běženců nakloněný.

Německý prezident přijel do Česka výjimečně vlakem, večeřel v Lánech

O odmítavém postoji Česka k uprchlíkům a odmítání celounijních kvót na přijímání běženců informují agentura DPA nebo mnichovský deník Münchner Merkur. „Země se odvolává na to, že je třeba pomáhat přímo v místě,“ uvádí DPA.

Německý prezident Steinmeier dorazil na návštěvu Česka ve středu vlakem. Na Hlavním nádraží v Praze ho vítal šéf zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák spolu s šéfem protokolu Vladimírem Krulišem. Na prezidenta, který do Prahy přijel vlakem, čekala hradní stráž a připravený byl i červený koberec.

„Je to první zahraniční cesta po železnici a zároveň ta nejdéle plánovaná,“ uvádí německá stanice Deutsche Welle. Předchozí termíny cesty zhatila pandemie nemoci covid-19. „Steinmeier propaguje železnici, nikoli ale stávkou otřesené dráhy Deutsche Bahn. Poselství je jasné: Člověk nemusí pokaždé létat, a to ani jako hlava státu,“ podotkla na webu německá mediální skupina RND.

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

TEST s Pampers: Přihlaste se o dětské vlhčené ubrousky New Baby
TEST s Pampers: Přihlaste se o dětské vlhčené ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku. Protože neobsahují alkohol, nejsou parfemovány a mají neutrální pH, jsou...

Mohlo by vás zajímat