Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Steinmeierův volební trumf: tým plný žen

Česko

BERLÍN Na ženský šarm svých členek zřejmě sází německá vládní sociální demokracie (SPD) ve snaze odvrátit hrozící debakl v blížících se volbách do Spolkového sněmu. Kandidát SPD na kancléře Frank-Walter Steinmeier včera představil tým resortních odborníků, kteří se mají spolu s ním stát tvářemi právě odstartované horké fáze předvolební kampaně.

V „kompetenčním týmu“ osobností, s nimiž se většinou počítá na ministerské posty, je deset žen a osm mužů - nejnápadnějším rysem souboru je tedy velký počet žen. Žena je poprvé v předvolební kampani SPD odpovědná za obrannou politiku. Je jí předsedkyně branného výboru Spolkového sněmu Ulrike Mertenová. Oblast vzdělávání má mít na starosti místopředsedkyně SPD Andrea Nahlesová. Na mužské voliče má zřejmě zabrat nejmladší členka volebního týmu. Teprve pětatřicetiletá ministryně sociálních věcí spolkové země Meklenbursko Přední Pomořansko Manuela Schwesigová se pro svou svěží krásu stala oblíbeným objektem fotoreportérů.

Schmidtová chybí Klíčovou roli však v sociálnědemokratickém týmu zaujal dosavadní ministr financí Peer Steinbrück, jenž má kromě své oblasti financí na starost i hospodářství.

Steinmeier, který je v nynější vládě velké koalice vicekancléřem a ministrem zahraničí, představil svůj tým po jednání vedení strany v Postupimi. V týmu ale chybí současná ministryně zdravotnictví Ulla Schmidtová, která se své účasti vzdala kvůli aféře se služebním vozem. Schmidtová se přesto do týmu může připojit ještě později.

Ve všech posledních průzkumech SPD zaostává za křesťanskými demokraty kancléřky Angely Merkelové o deset až 15 procent.

Autor: