Neděle 11. dubna 2021svátek má Izabela 5 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Stejně jako u Bradyho? Hrad volal předem jen vyznamenaným

Ze zdravotních důvodů se nemohla slavnostního večera zúčastnit Libuše... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ze zdravotních důvodů se nemohla slavnostního večera zúčastnit Libuše... | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Aktuální spor o (ne)udělení vyznamenání Jiřímu Bradymu u příležitosti oslav 28. října okomentovali pro LN dva bývalí hradní kancléři. Podle nich mají telefonáty s budoucím vyznamenaným předejít problémům.

Šéf hradního protokolu Jindřich Forejt tvrdí, že nikdy nikomu nesděluje, že dostane řád nebo medaili. Podobně hovoří i prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Včera pro Seznam.cz sice potvrdil, že Forejt Jiřímu Bradymu 12. října volal, ale jen aby „indikoval některé údaje“. Popírá, že by mu sdělil podrobnosti ceremonie. Hrad trvá na tom, že Brady nikdy nebyl na listině oceněných.

Naopak Brady a jeho manželka opakují, že Forejt po telefonu o vyznamenání Řádem TGM hovořil. „Dostali jsme detaily, kolik lidí se může pozvat, kdy to začne, jak to bude celé probíhat,“ říkají.

I několik osobností vyznamenaných v minulosti Zemanem LN potvrdilo, že nejprve se o ocenění dozvěděli z Hradu telefonicky, a to přibližně 14 dní před 28. říjnem. O předběžném telefonátu hovořil pro Frekvenci 1 i jeden z letošních budoucích oceněných, zpěvák Daniel Hůlka. Písemné pozvání s podrobnostmi ceremonie podle informací LN obdrželi ocenění až po kontrasignaci premiérem, jehož spolupodpisu prezidentské vyznamenání podléhá.

Standardní postup

Volat budoucím vyznamenaným patří k běžné praxi. „Telefonický kontakt probíhal tři týdny předem. Byl nesmírně důležitý. Zjišťovalo se, zda vyznamenaní žijí, v jakém jsou zdravotním stavu, zda jsou ochotni řád přijmout a za jakých okolností. To platilo zvláště pro případy lidí, kteří žili v zahraničí,“ vysvětlil LN Ivo Mathé, bývalý vedoucí prezidentské kanceláře Václava Havla. Vzpomněl i na případ, kdy při přípravě hradní kancelář narazila na problém. „Stalo se, že dirigent v Británii Jiří Bělohlávek nemohl převzít státní vyznamenání, protože měl 28. října koncert. Musel být zajištěn zástupce,“ dodal Mathé.

Kategoricky však vyloučil, že by byl za Havla telefonicky osloven člověk, který nakonec vyznamenání nezískal. „Zcela vylučuji, že by se telefonovalo člověku, na kterém nebyla shoda. To si koledujete o nesmírně trapný okamžik. V době, kdy se telefonovalo, znal přesný seznam i premiér,“ upozornil Mathé.

Popsal i náročnost výběru vhodných adeptů. Havel kvůli tomu vytvořil zvláštní komisi. V ní zasedali zástupci sněmovny, Senátu, Vojenského historického ústavu, Akademie věd i vlády. Na nich bylo vytvořit z nepřeberného množství kandidátů finální seznam pro prezidenta. Dbali především na profesní vyváženost i na to, aby například nebylo uděleno příliš mnoho vyznamenání in memoriam.

Havlův nástupce Václav Klaus již o vyznamenaných rozhodoval sám. I za něj ale platilo, že kandidáti byli kontaktováni v předstihu telefonicky. „Již někdy od dubna vznikal seznam navržených a na pravidelných poradách se zužoval, až z něj vzešel okruh těch, kdo ten rok vyznamenání dostali,“ řekl LN Jiří Weigl, Klausův kancléř.

Prezidentská kancelář i tehdy postupovala individuálně. „Praxe byla taková, že u lidí, kteří přicházeli v úvahu, se předem zjišťovalo, jestli jsou schopni přijet ze zahraničí. V opačném případě přebíral vyznamenání například starosta obce, v níž se daný kandidát narodil,“ vysvětlil Weigl.

Nepřímo vyloučil, že by se volalo lidem, kteří vyznamenání nezískali. „Ty lidi nemůžete oslovit tak, že se jich zeptáte, jestli by náhodou nemohli být vyznamenaní. Dělalo se to až ve chvíli, kdy to bylo známé, tedy těsně před vyznamenáním,“ doplnil Weigl.

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!