4. června 2014 12:25, aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

ANO dál zvyšuje náskok před ČSSD, potvrdil nejnovější průzkum

Andrej Babiš (ANO) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš (ANO) | foto: MAFRA - Karel Pešek

PRAHA Sněmovní volby by nyní podle květnového průzkumu agentury STEM vyhrálo hnutí ANO se ziskem 27,5 procenta hlasů. Hnutí tak zvýšilo náskok před druhou ČSSD na téměř deset procentních bodů. Prvenství předpovídají ANO i průzkumy dalších agentur. Na třetí místo by se dostali se 13,5 procenta hlasů komunisté a na čtvrté TOP 09 se zhruba deseti procenty.

Poslanecké mandáty by získaly ještě KDU-ČSL, Úsvit a ODS. Strana zelených by se už do Sněmovny nedostala.

ANO na konci května zvítězilo v Česku ve volbách do Evropského parlamentu a podle STEM by si prvenství zopakovalo, kdyby se nyní konaly volby do Poslanecké sněmovny. Druzí sociální demokraté by získali 18 procent hlasů. V loňských sněmovních volbách zvítězila ČSSD s 20,5 procenta, druhé ANO mělo asi o dva procentní body méně.

ČTĚTE VÍCE

ANO staví do pozice vítěze sněmovních voleb i další agentury. Podle posledního průzkumu CVVM by hnutí vyhrálo se 33 procenty hlasů, podle Medianu s 23 procenty a podle TNS Aisa s 28,5 procenta. Na druhém místě by podle agentur byla s větším či menším odstupem vždy ČSSD.

Výrazné jsou v průzkumu STEM odstupy i na dalších místech. Třetí KSČM by podle průzkumu volilo 13,5 procenta lidí, čtvrtou TOP 09 9,8 procenta a pátou KDU-ČSL 6,9 procenta. O jeden procentní bod by přesáhly hranici pro vstup do Sněmovny Úsvit s 6,1 procenta hlasů a ODS s rovnými šesti procenty.

Koalice by měla pohodlnou ústavní většinu

"Přepočteme-li volební model z procent na mandáty pomocí platné metodiky, zjistíme, že současná vládní koalice by měla pohodlnou ústavní většinu. ANO by mohlo sestavit i dvojčlennou koalici s ČSSD," uvedl STEM.

Na mandáty by už nedosáhli zelení, které by volilo pouze 3,9 procenta lidí. Piráti by měli 3,3 procenta a Svobodní, kteří před dvěma týdny ve volbách do Evropského parlamentu získali jeden mandát, by dostali 2,4 procenta hlasů. K urnám by nyní přišlo asi 56 procent voličů, což je podle STEM nejnižší agenturou zaznamenaná ochota zúčastnit se voleb od konce roku 2012.

STEM prováděl průzkum 20. až 27. května. Zúčastnilo se ho 1093 lidí starších 18 let.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!