3. července 2019 12:05, aktualizováno  13:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Podpora hnutí ANO by byla v červnu nejnižší od října 2018, vyplynulo z volebního modelu Medianu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto:  Michal Šula, MAFRA

Praha ANO by v červnových volbách do Sněmovny získalo 29 procent hlasů, což je nejnižší podpora od října 2018. Hnutí by přesto zvítězilo s velkým náskokem před ostatními stranami. Vyplynulo to z volebního modelu agentury Median. Druhá by skončila ODS se stabilním ziskem 14,5 procenta hlasů a třetí by byli Piráti, kteří zastavili propad svých preferencí a dostali by 13 procent hlasů. Nižší podporu pro ANO zjistil i aktuální volební model agentury STEM.

ANO by v červnových volbách do Sněmovny získalo 29 procent hlasů, což je nejnižší podpora od října 2018. Hnutí by přesto zvítězilo s velkým náskokem před ostatními stranami. Vyplynulo to z volebního modelu agentury Median. Druhá by skončila ODS se stabilním ziskem 14,5 procenta hlasů a třetí by byli Piráti, kteří zastavili propad svých preferencí a dostali by 13 procent hlasů.

Podle průzkumu Medianu by se do dolní parlamentní komory dostaly ještě SPD, ČSSD a KSČM. Podpora KDU-ČSL, STAN a TOP 09 se pohybuje kolem pětiprocentní hranice nutné pro vstup do Sněmovny, na nejvíce hlasů z této trojice by mohli pomýšlet lidovci. „S ohledem na potenciální výši zisků a na statistickou odchylku však mají všechny tři subjekty podobnou šanci na vstup do Sněmovny,“ uvedl Median, který počítá se statistickou odchylkou plus minus půl procentního bodu u malých stran a 3,5 bodu u velkých stran.

Proti květnu si ANO pohoršilo o 1,5 procenta. Podle Medianu to může souviset se zveřejněním předběžných závěrů Evropské unie ohledně čerpání dotací a střetu zájmů premiéra a předsedy hnutí Andreje Babiše.

Na pokles preferencí ANO poukázal i e středu zveřejněný průzkum agentury STEM, podle které by zisk hnutí v červnových volbách klesl na 32,5 procenta z dubnových 34 procent. V obsazení druhého a třetího místa se agentury rozcházející. Podle STEM by druzí byli Piráti s 15,6 procenta hlasů následovaní ODS s 13,1 procenta.

ODS by podle Medianu zaznamenala v červnu téměř stejnou podporu jako v posledních čtyřech měsících, Piráti si polepšili od května o procentní bod. Zisk SPD se snížil o bod na devět procent. ČSSD a KSČM by shodně získaly 7,5 procenta, přičemž sociální demokraté si ale od května o bod pohoršili, naopak komunisté o 1,5 bodu polepšili. Lidovci by získali stejně jako v květnu 5,5 procenta hlasů a nezměnil by se ani zisk STAN s pěti procenty hlasů a TOP 09 s 4,5 procenta.

Podle agentury STEM by zvítězilo ANO


Volby do Sněmovny by i v červnu vyhrálo podle volebního modelu agentury STEM hnutí ANO, od dubna si ale pohoršilo o 1,5 procentního bodu na 32,5 procenta. Naopak druzí Piráti za dva měsíce získali o 4,5 procentního bodu více a volilo by je 15,6 procenta lidí. Agentura STEM dále uvádí, že by na třetím místě skončila s 13,1 procenta ODS, která vykázala podobnou podporu jako v dubnu. Do dolní parlamentní komory by se dostaly ještě SPD, KSČM, ČSSD a KDU-ČSL, vyplývá z průzkumu STEM.

Podle jeho zjištění si SPD, sociální demokraté i komunisté od dubna pohoršili, lidovci mírně získali. Podpora STAN a TOP 09 se nezměnila, je pod čtyřmi procenty, a tedy pod pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do Sněmovny. Je ovšem třeba počítat se statistickou chybou, která u menších stran činí asi dva procentní body a u větších stran se pohybuje kolem tří bodů.

Pro SPD by v červnových volbách hlasovalo 7,9 procenta voličů, tedy o 1,9 bodu méně než v dubnu. O desetinu procenta za hnutím zaostávají komunisté, kteří proti dubnu ztratili 1,7 procentního bodu hlasů. Sociální demokraté si pohoršili o 1,4 bodu na 6,4 procenta. Lidovci si polepšili o 0,6 bodu na 5,5 procenta.

Motivace lidí jít k volbám není podle STEM příliš silná a mnozí váhají, komu by v současné době dali hlas. Účast ve volbách v průzkumu avizovalo 56 procent dotázaných. Zhruba čtvrtina uvedla, že k volbám nechce, a 21 procent není ještě rozhodnuto.

V porovnání mezi stranami větší aktivitu podle STEM vykazují příznivci ANO, u kterých je vysoká míra odhodlání jít k volbám i silná vazba ke straně a zájem o politiku. „Současná rozjitřená situace může mít na ANO dvojaký dopad: část příznivců odradí, část naopak mobilizuje,“ uvedl STEM a doplnil, že současná situace přeje Pirátům, jejichž podpora je široká, ale málo intenzívní a motivace jejich příznivců jít k volbám je dost mělká.

STEM provedl průzkum mezi 14. a 30. červnem mezi tisícovkou lidí. Jeho volební model vychází ze stranických preferencí a z vyjádření lidí, kteří neodmítají účast ve volbách a zároveň zohledňuje vazbu k volené straně i zájem o politické dění.

ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.