Od začátku 70. let byly nedobrovolně sterilizovány tisíce československých žen převážně romského původu. Byla to státní „sociální“ politika. Mezi oběťmi ale nejsou výhradně Romky – a nejedná se jen o dávnou historii. MF DNES například zmapovala i příběh z roku 2009.
Před třemi lety se stát ve speciálním zákoně zavázal, že se za minulé křivdy ženám omluví a odškodní je. Počítalo se přitom se zhruba čtyřmi stovkami žen, které by se mohly přihlásit. Jenže nyní jich je skoro pětkrát tolik. A resort ministerstva zdravotnictví pod vedením Vlastimila Válka (TOP 09), který má ženám peníze vyplácet, to nezvládá.
Od začátku 70. let byly nedobrovolně sterilizovány tisíce žen.
Vláda teď dostala kvůli zdravotnickému resortu od ombudsmana veřejné pokárání – nejvyšší sankci, kterou může veřejný ochránce práv uplatnit. V několikastránkovém dokumentu s právním rozborem, který má MF DNES k dispozici, se například píše, že „ministerstvo a ministr posuzují žádosti v rozporu se zákonem o odškodnění protiprávních sterilizací a nerespektují judikaturu správních soudů“.
„Zahájil jsem už víc než 60 šetření v případech žen, které u ministerstva neuspěly s žádostí o odškodnění. V polovině z nich se ale v posledním roce moje komunikace s ministerstvem zadrhla. Vládu jsem proto informoval, že od ledna nemám i přes urgence žádnou reakci na tři závěrečná stanoviska a čtrnáct zpráv o šetření a chybí mi i jakékoli prvotní informace o postupu ministerstva v dalších třinácti případech,“ shrnul ombudsman Stanislav Křeček.
Žádostí, které čekají na ministerský verdikt, je ale mnohem více, než kolik jich posuzuje ombudsman. Podle dat Ligy lidských práv, která na problémy také upozorňuje, se na resort obrátilo k 19. září už 1 971 žen. Jenže na třetinu případů se ještě nikdo z úředníků ani nepodíval. Odškodnění se zatím dočkalo 656 žadatelek, zhruba 500 žádostí úředníci zamítli a další více než dvě stovky řízení jsou zastaveny.
Podle kanceláře ombudsmana jsou mezi těmi nevyřízenými dokonce žádosti, které ženy podaly v dubnu loňského roku, tedy před rokem a půl. „Přestože ministerstvo už dříve slibovalo nápravu, situace se nezlepšila. Přitom rozhodnutí má podle zákona padnout nejpozději do šedesáti dnů. Ministerstvo je tak i v několikaměsíčním prodlení a porušuje zákon,“ zdůraznil Křeček. MF DNES už dříve jeho kancelář potvrdila, že některé žadatelky se rozhodnutí o odškodnění nedožily.
Navíc ani zamítnuté žádosti nejsou podle Ligy lidských práv posouzeny správně, protože resort trvá na dodání důkazů čili zdravotnické dokumentace. Jenže ta v řadě případů neexistuje. A tak mohou jako důkazy posloužit svědectví nebo deníky. V létě to potvrdil i Nejvyšší správní soud. „Ani tímto rozhodnutím se ministerstvo neřídí a máme nová rozhodnutí (resortu o žádostech), která ho nereflektují. Žadatelky podle ministerstva neunesly důkazní břemeno a ministerstvo si i nadále stojí za tím, že svědkem může být jen osoba přímo přítomná zákroku či podepisování informovaného zákroku,“ řekla právnička Ligy Anna Indra Štefanides.
Ministerstvo zdravotnictví průtahy dlouhodobě omlouvá velkým množstvím žádostí, malým počtem pracovníků i tím, že žádosti obsahují chyby a v nejednoznačných případech je potřeba odborné posouzení zdravotnické dokumentace.
11. září 2020 |
„Ministerstvo zdravotnictví se podněty vždy zabývá a reaguje na ně. Odmítáme, že bychom s kanceláří veřejného ochrnánce práv nekomunikovali. Ministerstvo zdravotnictví se vždy zabývalo tvrzeními žadatelů či žadatelek o odškodnění protiprávní sterilizace a v souladu se zákonem posuzovalo, co v řízení vyšlo najevo,“ reagoval na aktuální výtky ombudsmana mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.
Dodává, že od počátku platnosti zákona, podle kterého je možné žádat o odškodnění za neoprávněné sterilizace, nevylučovali úředníci žádné důkazní prostředky. „Jakkoliv je s ohledem na předmět řízení pochopitelné, že významným zdrojem informací je právě zdravotnická dokumentace, žadatelé či žadatelky mohli v řízení předložit či navrhnout i jiné důkazní prostředky. Ministerstvo v řízení žadatelky obsáhle poučuje o stavu řízení, o právech a povinnostech, druzích důkazních prostředků a jak je lze navrhnout. V tomto ohledu není třeba postup ministerstva nijak upravovat,“ podotkl mluvčí Jakob.
Podávat žádosti o odškodnění mohou ženy ještě tři měsíce, posledním možným dnem doručení je 2. leden 2025. Postup lidé najdou na webových stránkách ministerstva.