Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Štěrk z ulic končí na skládkách

Česko

Recyklace zimního posypu ze silnic a chodníků je drahá, tvrdí cestáři. Přesto se o ni někde pokoušejí

BRNO/CHOMUTOV Tisíce tun štěrku vysypaných přes zimu na silnice a chodníky skončí na skládkách. Většině měst se nechce pouštět do jejich třídění a čištění, aby drť mohla znovu použít příští zimu.

Ekologové přitom upozorňují: teoreticky to možné je. V brněnské ekologické poradně Veronica se snaží dát dohromady zkušenosti, aby je mohli poskytnout dál. „Kolegyně Monika Vokálová sbírá zkušenosti z různých koutů republiky,“ dodala ředitelka institutu Veronica a ekoložka Yvonna Gaillyová.

Znovupoužití štěrku, písku a podobných materiálů přitom například hygienikům nevadí. „Z našeho pohledu nic nebrání tomu, aby se tak dělo. K podobnému účelu, jako je posyp chodníků, nebo ve stavebnictví lze štěrk použít znovu,“ míní ředitel Krajské hygienické stanice v Brně Jan Mareček. Podle něj nemusí být ani podmínkou, aby materiál prošel „očistnou kúrou“. Tedy procesem, při němž by se zbavil nečistot, v případě chodníků například zbytků psího trusu.

Pokud někdo posyp ukládá a znovu použije, tak především malé vesnice. Velká města jsou výjimkou, tam navíc směs obsahuje více odpadků. Například v Chomutově ale chtějí letos recyklaci posypu alespoň vyzkoušet. „Máme síta, která používáme i pro jiné účely. A tak je letos zkusíme sestavit tak, abychom posypovou směs zbavili prachu a současně větví,“ poznamenal Vladimír Hurník z tamních technických služeb. Jinak by shrabaný posyp musel skončit na skládce.

Ve společnosti Brněnské komunikace, která pečuje o většinu silnic v největším městě Moravy, už podobné řešení zavrhli. „Tuna drti stojí i s daní necelých čtyři sta korun. Jejich prosívání a proplachování by bylo dražší než nákup nového materiálu,“ poznamenal provozní ředitel Leoš Chasák. Použít posbíraný materiál někde na stavbu prý také nelze. „Obsahuje organické části, například listí či větve; kdybychom ho dali někde pod chodník či silnici, mohly by se po jejich rozložení začít propadávat,“ dodal.

I v Brně lze ale najít ty, kteří se o recyklaci pokoušejí. Společnost AVE CZ, která zajišťuje údržbu historického jádra, už část použitého posypového materiálu po vyčištění na speciálních linkách recykluje. „Co ale nejde vyčistit, končí na skládkách. Podle odhadu lze znovu použít asi 30 až 40 procent celkového množství. Ne však k posypu, ale jako materiál například pro zasypávání výkopů a podobně,“ uvedl Marcel Benda z brněnské pobočky firmy. Podle něj štěrk, který „sklidí“ z chodníků a silnic zametací auta, už k posypu není ani vhodný.

Ve Zlíně řeší problém šalamounsky. Používají ekologickou drť, která se postupně rozpadá. „Postupně se už během zimy mění na menší a menší částečky, které se potom odstraní,“ popsala mluvčí magistrátu Marie Masaříková.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!