Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
9. července 2011 10:41 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Štětina: KSČM nechceme zakázat. Jen pozastavit

Poslanci KSČM Stanislav Grospič (vpředu vlevo) a Pavel Kováčik (vpředu vpravo) na jednání Poslanecké sněmovny 10. června v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslanci KSČM Stanislav Grospič (vpředu vlevo) a Pavel Kováčik (vpředu vpravo) na jednání Poslanecké sněmovny 10. června v Praze | foto: ČTK

PRAHA Analýza, kterou právě dokončili právní experti ministerstva vnitra, nedoporučuje právní kroky vůči komunistům. Neměly by prý naději na úspěch. Osmadvacetistránkový dokument nyní putuje na stůl členům Nečasova kabinetu, který rozhodne, zda návrh na pozastavení činnosti KSČM vypracovat.

"Program strany v kontextu projevů jejích představitelů, oficiálních materiálů či webových prezentací neodůvodňuje závěr, že právní kroky vůči KSČM by mohly mít naději na úspěch," píše se v dokumentu, o kterém jako první informovaly Lidové noviny.

Senátor Jaromír Štětina (TOP 09) však svůj boj proti komunistům nevzdává. "To, o co usilujeme, není ukončení, nýbrž pozastavení činnosti KSČM. A to do doby odstranění těch nejvýznamnějších nedostatků, kterými jsou jednak název strany a jeho historie, jednak adorace marx-leninistického násilí, která jde jednoznačně proti článku 5 naší ústavy," vyjádřil se k analýze Štětina.

INFOGRAFIKA: Zákaz KSČM
Klikněte pro zvětšení

"Není pro mě směrodatná analýza ministerstva vnitra, ale rozhodnutí nezávislého soudu, o čemž také přímo mluví usnesení Senátu z roku 2008," doplňuje Štětina.

Autor analýzy Karel Bačkovský se ale na jakékoliv právní kroky vůči nástupkyni bývalé KSČ dívá skepticky. "My jsme vycházeli i z rozsudku Nejvyššího správního soudu. Právě tam jsou vymezeny aspekty, které musí být splněny, aby byl důvod zasáhnout proti politické straně," řekl LN Bačkovský.

PŘEČTĚTE SI VÝROKY KSČM VE SNĚMOVNĚ

Ostré výroky komunistických politiků ve sněmovně podle něj na pozastavení činnosti strany nestačí.

"Musí se dopouštět aktivit, které jsou v rozporu s platným právním řádem, zároveň aktivity musí být možné přičíst politické straně jako celku, nestačí excesy jednotlivců," tvrdí Bačkovský, která se spolupodílel také na vládním návrhu na rozpuštění Dělnické strany.

Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!