Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Štětina: KSČM nechceme zakázat. Jen pozastavit

Poslanci KSČM Stanislav Grospič (vpředu vlevo) a Pavel Kováčik (vpředu vpravo) na jednání Poslanecké sněmovny 10. června v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslanci KSČM Stanislav Grospič (vpředu vlevo) a Pavel Kováčik (vpředu vpravo) na jednání Poslanecké sněmovny 10. června v Praze | foto: ČTK

PRAHA Analýza, kterou právě dokončili právní experti ministerstva vnitra, nedoporučuje právní kroky vůči komunistům. Neměly by prý naději na úspěch. Osmadvacetistránkový dokument nyní putuje na stůl členům Nečasova kabinetu, který rozhodne, zda návrh na pozastavení činnosti KSČM vypracovat.

"Program strany v kontextu projevů jejích představitelů, oficiálních materiálů či webových prezentací neodůvodňuje závěr, že právní kroky vůči KSČM by mohly mít naději na úspěch," píše se v dokumentu, o kterém jako první informovaly Lidové noviny.

Senátor Jaromír Štětina (TOP 09) však svůj boj proti komunistům nevzdává. "To, o co usilujeme, není ukončení, nýbrž pozastavení činnosti KSČM. A to do doby odstranění těch nejvýznamnějších nedostatků, kterými jsou jednak název strany a jeho historie, jednak adorace marx-leninistického násilí, která jde jednoznačně proti článku 5 naší ústavy," vyjádřil se k analýze Štětina.

INFOGRAFIKA: Zákaz KSČM
Klikněte pro zvětšení

"Není pro mě směrodatná analýza ministerstva vnitra, ale rozhodnutí nezávislého soudu, o čemž také přímo mluví usnesení Senátu z roku 2008," doplňuje Štětina.

Autor analýzy Karel Bačkovský se ale na jakékoliv právní kroky vůči nástupkyni bývalé KSČ dívá skepticky. "My jsme vycházeli i z rozsudku Nejvyššího správního soudu. Právě tam jsou vymezeny aspekty, které musí být splněny, aby byl důvod zasáhnout proti politické straně," řekl LN Bačkovský.

PŘEČTĚTE SI VÝROKY KSČM VE SNĚMOVNĚ

Ostré výroky komunistických politiků ve sněmovně podle něj na pozastavení činnosti strany nestačí.

"Musí se dopouštět aktivit, které jsou v rozporu s platným právním řádem, zároveň aktivity musí být možné přičíst politické straně jako celku, nestačí excesy jednotlivců," tvrdí Bačkovský, která se spolupodílel také na vládním návrhu na rozpuštění Dělnické strany.

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...