15. prosince 2018 18:25 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Štětina nebude znovu kandidovat za TOP 09 do europarlamentu. Vadí mu rozkol ve straně a také funkce Pospíšila

Europoslanec Jaromír Štětina. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Europoslanec Jaromír Štětina. | foto: MAFRA - Michal Šula

Praha Europoslanec a místopředseda podvýboru pro bezpečnost Jaromír Štětina odmítá ve volbách v příštím roce obhajovat svou funkci na kandidátce TOP 09. Uvedl to v sobotu na svém facebookovém účtu. Kritizuje v té souvislosti předsedu TOP 09 Jiřího Pospíšila. Vykonávat funkci šéfa strany a europoslance podle Štětiny není v lidských silách, Pospíšil má podle něj podíl na posledním volebním výsledku TOP 09.

Štětina uvedl, že nové vedení v čele s Pospíšilem způsobilo rozkol ve straně. „A nese zodpovědnost za špatné výsledky v posledních obecních a senátních volbách,“ napsal. Štětina považuje za nemožné vykonávat funkci předsedy strany a europoslance. „Odmítám kandidovat do Evropského parlamentu za TOP 09 navzdory velké podpoře členů ‚topky‘, jejích krajských i regionálních výborů a svých početných voličů,“ dodal. Zachránit stranu by podle něj mohl mimořádný sněm.

TOP 09 zatím oficiálně neoznámila, jak bude vypadat její kandidátka do Evropského parlamentu. Strana vyjednává o možné spolupráci v evropských volbách s dalšími stranami, o jednáních s TOP 09 hovořil šéf STAN Petr Gazdík. Podle spekulací má o čelní post zájem i Pospíšil poté, co sice letos uspěl v komunálních volbách na kandidátce Spojených sil pro Prahu, ale nestal se pražským primátorem. Volby do Evropského parlamentu se v Česku budou konat 24. až 25. května.

Česko má v EP 21 zástupců. V roce 2014 byli ve volbách zvoleni za TOP 09 a Starosty a nezávislé čtyři poslanci - kromě Štětiny a Pospíšila ještě Luděk Niedermayer a Stanislav Polčák. jiří štětina

ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz