Neděle 20. června 2021svátek má Květa 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Štětinova milenka? Práce žádná, odměny vysoké, zjistila kontrola

Josef Řihák a Zdeněk Štětina | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Řihák a Zdeněk Štětina | foto: KÚSK

PRAHA Na exředitele středočeského krajského úřadu Zdeňka Štětinu se kvůli odměnám pro milenku valí další problém. Členové finančního výboru nechali zkontrolovat, jakou práci za vyplacené odměny Romana Jochová a Barbora Adamová vykonaly. Výsledek? Neudělaly téměř nic. Výbor došel k jednoznačnému závěru: kraj by měl podat trestní oznámení.

Na oba případy upozornil server Lidovky.cz. Štětinově milence kraj loni vyplatil 290 tisíc korun, bezpečnostní firmě A-Royal Service, kde pracuje jako ředitelka, navíc navýšil odměnu za ostrahu o 72 tisíc korun měsíčně. Za co Jochové celý rok chodily peníze? Štětina tvrdí, že dělala na školním projektu Život s počítačem, u něhož měla zpracovat výzvu k doplnění monitorovací zprávy. Podle výkazu práce věnovala této činnosti 43 hodin.

ČTĚTE TAKÉ:

I když jde o pouhý zlomek z placeného loňského roku, ani tento údaj nesedí.  Činnost Jochové navíc podle tvrzení úřednic byla k ničemu. "Dle sdělení pracovnic z Odboru regionálního rozvoje je na zpracování takové zprávy potřeba 16 hodin. Dále přizvané pracovnice uvedly, že odvedená práce a kvalita podkladů pracovníkům oddělení nijak nepomohly," zhodnotil výbor kvalitu práce.

Neúměrně vysoká odměna

Zastupitelé se pozastavili i nad tím, že si milenku vzal ředitel úřadu pod svá křídla. "Je neobvyklé, že ředitel zadává, kontroluje a podepisuje výkaz práce pracovníkovi, který je přiřazen na odbor či oddělení. Odměna za práci na poloviční úvazek je navíc neúměrně vysoká," upozornili.

Romana Jochová a Zdeněk Štětina.

Romana Jochová a Zdeněk Štětina.

Problém bude Štětina zřejmě mít i kvůli navýšení odměn pro A-Royal Service. Na předchozím jednání výboru tvrdil, že dodatek mohl ze své pozice podepsat, jenže ředitel krajského úřadu může podepsat pouze smlouvy o dílo do částky 1 milion korun. "Hodnota navýšení smlouvy však činí 2,8 milionu korun. Jelikož nebylo vypsáno výběrové řízení, navýšení ceny překračuje hodnotu částky, kterou je ředitel oprávněn podepsat," konstatoval výbor.

Štětina se podle něj mohl dopustit zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Jak minulý týden informoval server Lidovky.cz, tuto část kauzy již vyšetřuje policie, ovšem ne z podnětu kraje.

A policejní dohru by podle členů výboru měl mít i případ Barbory Adamové. Kauze Jochové se nápadně podobá. Na krajský úřad nastoupila v květnu 2012, skončila až letos v březnu. Podle vnitřního auditu existuje podezření, že do července falšovala docházku, od srpna jí pak Štětina umožnil tzv. home office, tedy práci z domova, v srpnu ji kraj dokonce přidělil služební auto. 

Nevykazovala žádnou práci

"I další skutečnosti popsané v kontrolní zprávě ukazují na to, že paní Adamová nevykazovala žádnou práci, přesto dostávala odměnu. Navíc jí bylo přiděleno služební auto, včetně karty CCS a ovladačem vrat, který nevrátila. Náklady na provoz vozidla činí minimálně 31 900 korun," konstatoval výbor.

Server Lidovky.cz má navíc k dispozici dokumenty ukazující na zfalšování knihy jízd vozidla. Podpisy ve výkazech jízd a v knize jízd se liší, podle auditu Adamová mohla služební auto využívat i k soukromým jízdám. "V knize jízd jsou vykázány služební cesty, na které vozidlo nemohlo mít pohonné hmoty. Nelze proto vyloučit, že jde o snahu rozepsat průběh kilometrů vzniklý během jiné cesty, v knize jízd nedovolenou," stojí v auditu, který získal server Lidovky.cz.

Barbora Adamová v předvolební debatě ČT ze Středočeského kraje

Barbora Adamová v předvolební debatě ČT ze Středočeského kraje

I v tomto případě navrhl výbor radě kraje podat trestní oznámení. "Mohlo docházet k neoprávněnému obohacování, neodváděla práci v souladu s uzavřenou dohodou, používala služební auto. Na základě zprávy o vnitřní kontrole byl o této skutečnosti Štětina informován a neučinil v této věci žádná opatření, i když mohlo dojít k porušení povinností při správě cizího majetku," zdůvodňuje svůj krok.

Podle členů výboru může být podobných případů v úřadu mnohem více. "Těchto dohod je uzavřeno velké množství, v některých případech i na vysoké odměny," varují. Rada kraje by měla všechny případy projednávat tento týden. Poté se rozhodne, zda trestní oznámení podá.  

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Pitný režim kojence: Na co si dát pozor?
Pitný režim kojence: Na co si dát pozor?

Pitný režim vašeho miminka je stejně důležitý jako kvalitní strava. Maminky ale často neví, jak je to s ním u kojenců a batolat. Stačí mateřské...