15. ledna 2013 15:01, aktualizováno  15:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soudci proti Klausovi. Amnestii Chvalovského ženou k Ústavnímu soudu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 15Diskuse
Bývalý šéf Českomoravského fotbalového svazu František Chvalovský  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý šéf Českomoravského fotbalového svazu František Chvalovský | foto: ČTK

PRAHA K Ústavnímu soudu míří druhá stížnost na novoroční amnestii prezidenta Václava Klause. Vedle senátorů si chce stěžovat i Městský soud v Praze, který do Brna pošle k posouzení případ bývalého fotbalového bafuňáře Františka Chvalovského. Jeho stíhání kvůli stomilionovým podvodům z 90. let prozatím přerušil.

O Chvalovském senát pod vedením soudce Kamila Kydalky rozhodoval v úterý odpoledne. "Trestní řízení jsme přerušili, věc ale předložíme k posouzení Ústavnímu soudu," potvrdil serveru Lidovky.cz Kydalka. Soudu vadí druhý článek zastavující trestní stíhání trvající déle než osm let s trestem odnětí svobody pod deset let. Právě ten se vztahuje na případ Chvalovského.

ČTĚTE TAKÉ:


"Domníváme se, že článek 2 amnestie je v rozporu s ústavním pořádkem České republiky," vysvětlil Kydalka. Podrobněji zatím argumentaci nechtěl rozebírat. "Bude to součástí kompletního návrhu," dodal. Stížnost by měla být hotova do konce týdne, během příštího by do Brna měla dorazit.

Exšéfovi Českomoravského fotbalového svazu zrušil loni v říjnu Vrchní soud v Praze rozsudek deseti let vězení, které dostal za stomilionové úvěrové podvody. Případem se měl znovu zabývat Městský soud v Praze. Chvalovský spolu s dalšími čtyřmi lidmi měl koncem 90. let údajně způsobit škodu 1,5 miliardy korun Komerční bance za poskytnuté úvěry.

Na stejnou část amnestie si u Ústavního soudu stěžuje i 30 senátorů, podle nichž porušuje práva rovnosti občanů poškozených amnestovanými a že poškozeným uzavírá možnost domoci se jejich nároků. Vedení soudu v úterý rozhodlo, že návrh projedná v plénu, protože se jedná o závažnou věc spojenou s hlavou státu a Senátem. Spis byl přidělený soudci-zpravodaji Vladimíru Kůrkovi.

  • 15Diskuse


Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky