Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Stíhání daňových defraudantů brzy skončí, varuje advokát

Právo

  10:38
Příliš přísně nastavené sankce za daňové nedoplatky mohou způsobit, že soudy osvobodí pachatele závažných daňových úniků. Souvislosti vysvětluje pražský advokát Ondřej Trubač.

Ondřej Trubač, advokát. foto:  Petr Topič, MAFRA

Státní kasa přijde o miliardy a stovky pachatelů daňových úniků nejspíše uniknou trestu, protože Česko má příliš přísné sankce za nedoplatky na daních. Problém je především s daňovým penále ve výši 20 procent, které se ukládá, když člověk nebo firma neodvedou daň ve správné výši a finanční úřad na to přijde (kromě penále poplatník hradí i úrok z prodlení ve výši zhruba 14 procent ročně).

Takto nastavené sankce jsou natolik přísné, že podle Evropského soudu pro lidská práva i českého Nejvyššího správního soudu mají povahu trestu. Protože dvojí trestání za stejný skutek zakazují ústavní pravidla, Nejvyšší soud dle informací LN v září rozhodne, že pokud bylo uloženo daňové penále, nelze pachatele daňových úniků uvěznit.

Kurz právní sebeobrany

Problém souběhu daňových a trestních sankcí vysvětluje v rozhovoru pro pondělní přílohu Právo a justice LN Ondřej Trubač, zakladatel pražské advokátní kanceláře Bříza & Trubač.

LN: Jak myslíte, že soudci rozhodnou?
Nejspíše tak, že bylo-li v dané věci již uloženo daňové penále, tak musí být trestní řízení zastaveno. Pokud je totiž daňové penále „trestem“, tak další trestání za stejný skutek není možné. To vyplývá ze zásady zákazu dvojího trestání, známé také pod latinským souslovím ne bis in idem. Garantují jej mezinárodní smlouvy i česká Listina základních práv a svobod.

LN: Znamená to, že všechny běžící trestní kauzy daňových úniků spadnou pod stůl?
Takto obecně to nejde říct. Ale tam, kde bylo uloženo daňové penále za tentýž daňový únik, tak tam jsem přesvědčen, že vzniká překážka ne bis in idem a trestní soud bude muset trestní řízení zastavit. Přesně takto už loni rozhodl Obvodní soud pro Prahu 4 s odvoláním na judikaturu štrasburského soudu, toto rozhodnutí citoval i Nejvyšší správní soud.

LN: Jsou nějaké kauzy, kterých se to nedotkne?
Daňové penále vzniká při doměření daně ze zákona, finanční úřad tak nemá sebemenší možnost správního uvážení – k doměrku zkrátka přičte dvacet procent. A tím se de facto automaticky zablokuje možnost trestního stíhání za zkrácení daně.

Pokud ale daňové penále v konkrétním případě vyměřeno nebylo – typicky pokud jde o věc již promlčenou z hlediska daňového práva –, tak je trestní stíhání možné. Jsou tam totiž odlišné promlčecí lhůty, obecně tři roky u daní, zatímco u trestného činu zkrácení daně může lhůta činit za určitých okolností až patnáct let. V takovém případě může trestní řízení samozřejmě běžet dál.

.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!