9. října 2013 10:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Stíhání mé firmy? Až doběhnou zakázky, stejně skončí, odhaduje Salačová

Spolupracující obviněná v kauze Davida Ratha Ivana Salačová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spolupracující obviněná v kauze Davida Ratha Ivana Salačová. | foto: Dan Materna, MAFRA

PRAHA Korunní svědkyně v kauze Rath má od pondělka další problém. Policie zahájila stíhání její společnosti FISA, kterou Ivana Salačová po svém zatčení přejmenovala na JIPE. V rozhovoru se serverem Lidovky.cz stavařka přiznává, že kvůli kauze Rath nejspíš stejně skončí. Dříve úspěšná firma se stamilionovým ročním obratem prý nyní nemá žádné zakázky.

Lidovky.cz: Čekala jste, že policisté budou stíhat i vaši firmu?
Nečekala. Rozhodně mě to nepotěšilo.

Lidovky.cz: V jaké kondici aktuálně je?
Ve špatné.

ČTĚTE TAKÉ:


Lidovky.cz: Co si pod tím mám představit?
Doděláváme pouze zakázky rozdělané z doby před mým zatčením. Nové zakázky, dá se říct, nemáme žádné, takže firma jede z minulosti.

Lidovky.cz: Nemáte je proto, že je nesháníte, nebo chybí klienti?
Já je nesháním, ani nesmím. Neříkám, že se společníci nedohodnou, že do nějaké veřejné zakázky půjdou, ale já o tom téměř nevím. Starám se pouze o minulé zakázky kvůli financím. Když společníci do nějaké zakázky šli, myslím, že se JIPE nepodařilo zvítězit v žádné.

Lidovky.cz: K trestné činnosti jste se doznala, dá se tedy předpokládat, že soud potrestá i JIPE. Co by to potom znamenalo?
Nebudu to nyní hodnotit. Až to přijde, tak to udělám. Celé účetnictví jsem před hlavním líčením dala do pořádku, vše jsme dodanili. S usnesením jsem se ještě detailně neseznámila, nevím, čeho jsme se jako FISA tenkrát měli dopustit.


Lidovky.cz: Věříte, že firma stíhání ustojí?
Osobně si myslím, že až dodělá dobíhající zakázky, skončí.

Lidovky.cz: Máte představu, čím se budete živit pak?
Nemám, zatím se, jak už říkali doktor Rath a doktorka Pancová, musím soustředit na hlavní líčení, aby dopadlo dobře jak pro ně, tak pro mě. Veškerý čas tomu podřizuji. 

Lidovky.cz: Jak se vám během něj poslouchají verze ostatních obžalovaných?
Musím se přiznat, že někdy to beru s úsměvem.

Lidovky.cz: Jako spolupracující obviněná jste de facto proti všem. Jaký je to pocit?
Když jsem se ocitla v cele předběžného zadržení a ve vazbě, druhý den jsem chtěla vypovídat. Měla jsem pocit, že v Buštěhradu jsem nic neudělala, že jsem ze všeho vystoupila. Potom jsem se dozvěděla, že i pokus je trestný čin. Přesto jsem chtěla vypovídat i ve vazbě. Názor jsem nezměnila, za svoji výpovědí si stojím.

Co hrozí firmám?

Zákon, který umožňuje trestat firmy, platí v Česku necelé dva roky. 

Za trestné činy lze právnickou osobu potrestat jejich zrušením, propadnutím majetku, peněžitým trestem, propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty, zákazem činnosti až na dvacet let, zákazem plnění veřejných zakázek, účasti v koncesním řízení nebo ve veřejné soutěži, zákazem přijímání dotací a subvencí, uveřejněním rozsudku. Jako ochranné opatření lze uložit zabrání věci nebo jiného majetku (více čtěte ZDE).

Lidovky.cz: Na veřejnosti to ale může působit dojmem, že jste ostatní podrazila, aby jste unikla vězení. Jak se s tím vyrovnáváte?
Myslím, že jsem na to odpověděla v předchozí otázce. Měla jsem pocit, že jsem nic neprovedla, tak jsem se rozhodla vypovídat. Mé svědomí to tak cítilo.

Lidovky.cz: Ulevilo se vám po tom, co jste u soudu vypovídala?
Po výpovědích se mi hodně ulevilo. Vemte si, že ocitnete někde úplně poprvé v životě. Od roku 1991 podnikám, podřídila jsem tomu svůj rodinný život, strašně mě to bavilo a viděla jsem v tom náplň svého života. Najednou přijde tohle, stojíte v té ohrádce a v televizi vypadáte pomalu jako vrah nebo někdo, kdo provedl něco strašného. Neříkám, že jsem nic neprovedla, taky počítám s důsledky.

Lidovky.cz: Bydlíte v malé vesnici, jak tam kauzu vnímají? Bavíte se o ní s lidmi?
Vždycky jsem ji podporovala, zastupitelstvo v čele se starostou o mě nemůže říct křivé slovo. Přivdala jsem se tam, takže tam nikoho neznám. Nikdy jsem tam neměla přátele, ty mám někde jinde a zůstali mi. Ale že bych cítila v obci nějakou nevoli, nebo mi někdo něco prováděl, to v žádném případě ne.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.