Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur -2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Stíhání šéfa Horské služby: případ spadá do rozsáhlé kauzy podvodů se vzděláváním

Náčelník Horské služby Jiří Brožek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Náčelník Horské služby Jiří Brožek. | foto: MAFRA

PRAHA Obvinění náčelníka Horské služby Jiřího Brožka je pouhou epizodou v mnohem rozsáhlejší kauze dotačních podvodů. Policie kvůli nim obvinila osm firem či organizací a 12 osob, které měly kvůli čachrům s evropskými penězi způsobit škodu 13 milionů korun. Jak zjistil server Lidovky.cz, nejde však zdaleka o konečný účet, kriminalisté se chystají stíhání rozšířit.

„Kauza kolem Horské služby je jednou z věcí, která je vyšetřována v rámci trestního stíhání pro podezření ze spáchání trestných činů dotačních podvodů a poškození finančních zájmů Evropských společenství s celkovou nyní vyčíslenou škodou přibližně 13 milionů korun. Z této škody je 85 procent financí Evropské unie a 15 procent z rozpočtu České republiky,“ potvrdila informace serveru Lidovky.cz královéhradecká policejní mluvčí Ivana Ježková.

V centru rozsáhlé kauzy stojí 48letý muž z Hradce Králové, jehož policisté zadrželi loni v září. Hned poté putoval do vazby, odkud se dostal až zkraje letošního ledna. „Kromě něj jsou obviněny další tři fyzické osoby, které se podílely na vypracování projektů, podávaly žádosti a působily ve prospěch tohoto hlavního organizátora. Zbytek obviněných představují statutární zástupci (jeden z nich je náčelník Horské služby, pozn. red.),“ přiblížila Ježková.

Případ navíc dále bobtná. Kriminalisté se v blízké době chystají obvinit další čtyři lidi a jednu právnickou osobu. Na podvodech si podle Ježkové měli přijít na 437 tisíc korun.

Scénář podvodů byl podle detektivů následující. Hlavní aktér organizacím, mezi nimi podle všeho i Horské službě, nabízel získání dotačních peněz na vzdělávací programy. Na srdci mu ale podle obvinění neleželo zlepšení vědomostí jejich zaměstnanců, ale spíše stav jeho účtu.

Věci zabavené při domovních prohlídkách v kauze dotačních podvodů.
Věci zabavené při domovních prohlídkách v kauze dotačních podvodů.

„Žadatele uvedl v omyl, kdy dotační částka, o kterou žádal, převyšovala skutečnou potřebu. Ani počty osob, které měly školení provádět, neodpovídaly skutečnosti. Kriminalisté muže viní, že bez vědomí některých žadatelů uváděl v omyl i samotného poskytovatele dotace,“ napsala loni v říjnu po spuštění akce policie. Mechanismus poté podle detektivů fungoval tak, že muž přeposlal společnostem smluvenou částku a rozdíl si nechal.

Zvládali vaření i dopravní stavby

To ale není vše. Místo profesionálních lektorů pak na školeních měli vyučovat jeho příbuzní, jejichž práci pak podle policie fiktivně vykazoval. Úctyhodné je také oborové rozpětí, které „lektoři“ zvládali.

„Společnosti, ve kterých figuroval zmíněný muž, byly schopné nabízet školení v naprosto odlišných oblastech jako například exotická kuchyně, práce se seniory či dopravní stavby v náročném terénu,“ popisuje policie. Ústřední postavě hrozí kvůli dotačním podvodům a poškození finančních zájmů Evropské unie až deset vězení. Kvůli podvodům ho policie ostatně stíhala už v minulosti.

Jakou roli v celém případu hraje šéf Horské služby prozatím oficiálně není známo. Vzkázal pouze, že je nevinen. Jeho advokát Filip Svoboda uvedl, že policie Brožka stíhá kvůli pouhému administrativnímu pochybení. Náčelník i přes obvinění ve své funkci zůstává, zakladatel Horské služby, ministerstvo pro místní rozvoj, chce vyčkat až na výsledky policejního vyšetřování. (ČTĚTE VÍCE)

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

Na pornu od šesti let. Českým dětem hrozí setkání s predátory i závislost

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Třiadvacetiletý Kryštof H. nikdy neměl delší vztah, známosti vždy záhy ztroskotaly. „Nakonec jsem u psychologa zjistil,...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!