Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Stíhaný Bušina přednáší o zakázkách

Česko

PRAHA Bývalý poradce středočeského hejtmana Davida Ratha Filip Bušina, kterého policie vyšetřuje kvůli stamilionovým daňovým únikům, se jen tak neztratí.

Novináři před časem odhalili, že v době, kdy měl na starosti středočeské krajské nemocnice, si jeho firmy přihrávaly veřejné zakázky za stamiliony korun. Bušina, který sám tuto věc v rozhovoru pro LN označil za „etický problém“, nyní své zkušenosti s veřejnými zakázkami přednáší na mezinárodní konferenci a má se o ně podělit také s vysokoškolskými studenty jako učitel.

Podle informací LN se minulý čtvrtek účastnil mezinárodní konference pořádané Vysokou školou politických a společenských věd v Kolíně a Zastoupením středočeského kraje při Evropských společenstvích v Bruselu. Téma - podoby demokracie na začátku 21. století: Evropská unie a svět.

Bušinův zhruba dvacetiminutový příspěvek nesl v souvislosti s jeho minulostí téměř úsměvný název: Transparentnost veřejných zakázek v demokratickém prostředí. „Nevidím důvod, proč bych se neměl podělit o své zkušenosti. Často na dané téma publikuji a vydal jsem o zakázkách již tři knihy,“ reagoval včera na dotazy LN Bušina, který se podle svých slov podílů ve všech svých firmách již zbavil a nyní údajně pracuje jako marketingový specialista u stavební společnosti Soletanche. Své postřehy prý podle svých slov bude navíc v budoucnu předávat i vysokoškolským studentům. Akademickou dráhu hodlá nastartovat právě na vysoké škole v Kolíně. O veřejných zakázkách bude bude ale přednášet i na partnerských vysokých školách v Bratislavě a ve Varšavě. Zmíněnou konferenci v Kolíně zahajoval vedle tamního starosty a rektora vysoké školy i šéf středočeské mise v Bruselu a krajský zastupitel Marek Semerád (ČSSD).

Po zjištění, že se o celou věc zajímají LN, však od Bušinova angažmá dává ruce pryč.

„My jsme výběr hostů a přednášejících nedělali. Vůbec jsem nevěděl, že tam pan Bušina bude. Nikdy jsem si s ním netelefonoval, vůbec ho neznám a jednoznačně se od něj distancujeme. Byl jedním z celé řady přednášejících. My s tím nemáme vůbec nic společného,“ chrlil ze sebe včera Semerád, podle kterého jeho úřad s kolínskou školou spolupracuje především proto, že si z jejích studentů vybírá stážisty do mise v Bruselu.

Představitelé kolínské vysoké školy nevidí v působení bývalého boxerského reprezentanta Bušiny sebemenší problém.

„Pokud si dobře pamatuji, pan Bušina se na konferenci sám přihlásil. My k lidem přistupujeme tak, že pokud nejsou pravomocně odsouzeni, pohlížíme na ně jako na netrestané,“ komentoval Bušinovo stíhání prorektor pro vnější vztahy Jiří Kohoutek.

Ke zveřejněným údajům o přihrávání si veřejných zakázek mezi Bušinovými firmami ani k možnosti, že bývalý Rathův muž má přednášet kolínským studentům, se nevyjádřil.

Autor: