27. listopadu 2015 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Stíhaný návladní Grygárek 'otevřel' zvědavcům vilu. Nechtěně

Libor Grygárek (fotografie z roku 2011) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Libor Grygárek (fotografie z roku 2011) | foto: Lidové noviny

PRAHA Léta se snažil, aby veřejnost věděla o jeho majetku co nejméně. Teď ale rodina exnáměstka pražského vrchního státního zástupce Libora Grygárka představila svůj nový dům širokému publiku – jejich architekt se novou stavbou v pražské vilové čtvrti pochlubil v minulých dnech na serveru iDnes.cz v sekci bydlení. Nechtěně tím připomněl vážná podezření, která kolem majetku kdysi vlivného návladního panují. Totiž: že Grygárkovy výdaje podle policie neodpovídají legálním příjmům.

Článek nese titulek „Dům s věží se před zvědavci schovává za plech s vyřezávanými otvory“. Detailně popisuje, jak na nevelkém pozemku na Praze 4 zhruba o 450 metrech čtverečních vyrostla třípatrová vila s několika terasami i věží, která skrývá ložnici. Nabízí přízemí s obytným prostorem, ložnicové patro pro děti s obývací částí i vyhlídkovou terasu.

Součástí jsou i tři garážová stání pro automobily. „Investor preferoval jak obytnou plochu, tak také dostatečné soukromí s ohledem na okolní domy,“ píše se v textu.

V popisu chybí jen jediné: jméno vlastníka a cena stavby.

Vila v pražském Braníku, kterou postavil exnáměstek pražského vrchního státního...

„Omlouvám se, to říct nemůžu, protože jsem to klientovi slíbil,“ uvedl na dotaz serveru Lidovky.cz architekt David Kraus, jenž je autorem domu, který se „schovává před zvědavci“.

Kdo je Libor Grygárek

  • Právník, advokát a bývalý státní zástupce. V roce 2007 se stal náměstkem pro trestní řízení na pražském vrchním státním zastupitelství. Po odchodu svého šéfa Vlastimila Rampuly úřad vedl, nakonec podal rezignaci.
  • V roce 2013 byl obviněn ze zneužití pravomoci úřední osoby, údajně ovlivňoval některé kauzy. Od roku 2014 čelí podezření z manipulace státních zakázek.
  • Bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová ho zařadila mezi takzvanou justiční mafii. Grygárek si soudní cestou vymohl omluvu.
  • Jeho syn užíval byt, který si Grygárek pronajímal v pražské Galerii Myšák, kde úřadoval třeba lobbista Roman Janoušek. Ten si nyní odpykává trest 4,5 roku za autonehodu v opilosti.

Odpověď na první neznámou lze ovšem snadno nalézt v katastru nemovitostí. Dům vyrostl na parcele, na níž stála nemovitost psaná právě na Libora Grygárka a jeho manželku.

Letos v létě – zjevně po dostavbě – se odehrála změna. Manželé Grygárkovi věnovali novotou zářící dům šestadvacetiletému Davidu Grygárkovi. „Dárci tímto darují obdarovanému nemovitost,“ stojí ve strohé darovací smlouvě, kterou server Lidovky.cz prostudoval. Ani v tomto dokumentu však není možné dohledat, kolik nestandardní stavba stála.

Grygárkovi: Nepovíme. A nashledanou

„Nepovím vám k tomu žádné podrobnosti. Nashledanou,“ reagoval než zavěsil Libor Grygárek, jenž je vyšetřovaný v kauze známé jako Nagygate. Úspěšný nebyl ani dotaz na jeho ženu Michaelu. „Já bohužel to... nemůžu,“ uvedla jen překvapená Grygárková a hovor ukončila stejně spěšně jako její manžel.

Server Lidovky.cz se proto obrátil přímo na nového majitele stavby. „Jaký máte dotaz?“ uvedl nejprve David Grygárek. Když si vyslechl otázku pídící se po tom, proč na něj jeho otec s matkou vilu přepsali právě letos v létě, jen odvětil: „Nezlobte se, nemám zájem se k tomu nějak vyjadřovat,“ uzavřel.

Třípatrová vila v pražském Braníku, která donedávna říkala pane Liboru...

Cenu stavby je tak možné jen odhadovat. A oslovení odhadci ji počítají v desítkách milionů korun. „Nejen, že je vila v krásném koutě Prahy, ale jde o velký nadstandard i ve vybraných materiálech. Jen stavba vily odhaduji na 30 milionů korun,“ míní Pavel Zámečník, ředitel pobočkové sítě M&M reality holding. Podobně odhadl cenu i další realitní makléř. „Tržní cenu této nemovitosti odhaduji někde okolo 30 milionů korun. Je to samozřejmě velmi hrubý odhad, pouze na základě fotek,“ uvádí Jan Zachystal z kanceláře RE/MAX.

Rittig: Já mu dával bůra

Dům LIbora Grygárka.

Kolik peněz do stavby rodina Grygárkových investovala, přitom bude nejspíše zajímat i vyšetřovatele, kteří bývalého státního zástupce stíhají pro zneužití pravomocí. Měl totiž podle policie ve své funkci bránit vyšetřování některých kauz, v nichž například figuroval odsouzený lobbista Roman Janoušek. Ale nejen to. Vyšetřovací tým si posvítil i na ostatní Grygárkovy nemovitosti, do nichž měl investovat přes čtyřicet milionů korun.

„Z průběžných výsledků finančního šetření již nyní vyplývá, že majetková aktiva JUDr. Libora Grygárka a jeho rodiny hrubě neodpovídají dosahovaným příjmům,“ citovala média už dříve jedno z usnesení Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, které Grygárkovu kauzu dozoruje.

Vila Libora Grygárka v ulici Nad Cihelnou v Praze Podolí. Zde sídlí i jeho...
Vila exžalobce Grygárka v době na snímku z 26. února 2014.

Podezření ještě nedávno přiostřily odposlechy dalšího z pražských lobbistů Iva Rittiga a jeho dvorního právníka Davida Michala. „Kolik jsi dával tomu Grygárkovi? Já mu dával bůra,“ říkal Rittig podle odposlechů, které se letos v srpnu přehrávaly v soudní síni v souvislosti s jinou kauzou. „Já jsem mu dával dvojku a ještě mezitím asi jeden a půl,“ odpovídal Michal. Z kontextu přitom vyplývalo, že mluví o milionech.

Samotný Grygárek ovšem opakovaně tvrdí, že na rozsáhlý majetek si vydělal pronájmy jiných nemovitostí, deset milionů korun mu měla nadto darovat tchýně.

Radek Kedroň, Hana Mazancová, skŠárka Kabátová
Radek Kedroň

Autor

Radek Kedroňradek.kedron@lidovky.czČlánky

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.