Pondělí 18. října 2021, svátek má Lukáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stíhaný Rathův ex-poradce Bušina přednáší o státních zakázkách

Česko

  10:00
PRAHA - Bývalý poradce středočeského hejtmana Davida Ratha Filip Bušina, kterého policie vyšetřuje kvůli stamilionovým daňovým únikům, se jen tak neztratí.

Soud Bušina - Barková. Filip Bušina přichází k soudu. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Novináři před časem odhalili, že v době, kdy měl na starosti středočeské krajské nemocnice, si jeho firmy přihrávaly veřejné zakázky za stamiliony korun. Bušina, který sám tuto věc v rozhovoru pro LN označil za "etický problém", nyní své zkušenosti s veřejnými zakázkami přednáší na mezinárodní konferenci a má se o ně podělit také s vysokoškolskými studenty jako učitel.

Podle informací LN se minulý čtvrtek účastnil mezinárodní konference pořádané Vysokou školou politických a společenských věd v Kolíně a Zastoupením středočeského kraje při Evropských společenstvích v Bruselu. Téma – podoby demokracie na začátku 21. století: Evropská unie a svět.

Bušinův zhruba dvacetiminutový příspěvek nesl v souvislosti s jeho minulostí téměř úsměvný název: Transparentnost veřejných zakázek v demokratickém prostředí.

"Nevidím důvod, proč bych se neměl podělit o své zkušenosti. Často na dané téma publikuji a vydal jsem o zakázkách již tři knihy," reagoval včera na dotazy LN Bušina, který se podle svých slov podílů ve všech svých firmách již zbavil a nyní údajně pracuje jako marketingový specialista u stavební společnosti Soletanche.

Své postřehy prý podle svých slov bude navíc v budoucnu předávat i vysokoškolským studentům. Akademickou dráhu hodlá nastartovat právě na vysoké škole v Kolíně. O veřejných zakázkách bude bude ale přednášet i na partnerských vysokých školách v Bratislavě a ve Varšavě.

Zmíněnou konferenci v Kolíně zahajoval vedle tamního starosty a rektora vysoké školy i šéf středočeské mise v Bruselu a krajský zastupitel Marek Semerád (ČSSD).

Více o Bušinových vysokoškolských aktivitách se dočtete v sobotním vydání deníku

Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Mohlo by vás zajímat