Stihnu zajít jen na poštu

říká skikrosař Tomáš Kraus, který přijel domů jen na otočku a dnes se vydá na MS

PRAHA V úterý ještě ve švédském Branaes vybojoval páté místo, včera přiletěl na pár hodin domů a dnes už míří do japonského Inawashira, kde ho v pondělí čeká boj o třetí titul mistra světa. Akrobatický lyžař Tomáš Kraus (34) má sezonu rozjetou skvěle, ve Světovém poháru vede o 95 bodů. Do Japonska tak jede spokojený a na dokonání zlatého hattricku nemyslí. „Jeden Švéd mi říkal, že oni se všichni snaží, a já zase přijedu a titul si vezmu,“ směje se Kraus. „Tak jednoduché to ale nebude,“ dodal.

* Potřetí v sezoně jste skončil pátý. Je to jen shoda okolností, že vám semifinále nevychází?

Mám dojem, že ano. Vždycky ale pak malé finále jedu výborně, takže možná na tom něco je, ale snad už to bylo naposledy. V téhle sezoně ale je 10 nebo 15 jezdců, kteří můžou vyhrát, takže i když vypadnu v semifinále a vyhraju malé finále, tak je to pořád dobrý výsledek.

* Máte spočítáno, kolik vám stačí bodů na vítězství v SP?

Sleduji průběžný stav, ale moc o tom nepřemýšlím, protože stačí jedno zranění, výpadek nebo diskvalifikace, a všechno může být pryč. Takže počítání moc nefunguje a ani to nepřispívá k psychické pohodě.

* Vás dřív hodně trápila zranění. V této sezoně jste zdravotně v pořádku?

Mám třeba po nějakém tvrdém dopadu problémy s kolenem nebo se zády, ale to všechno řešíme hned na místě s fyzioterapeutem, a za několik dní jsem úplně fit.

* Jak dlouho to je, co jste měl naposledy sezonu bez zdravotních problémů?

To jsem ještě nejezdil pátá místa. (smích)

* Jaké by mělo být mistrovství světa v Japonsku?

Nevím, jestli je to takhle obecně v Japonsku, ale co jsme tam byli na závodech, tak vždycky přišlo strašně moc lidí. Světový pohár lidi přitáhl, je to příjemné. Japonští závodníci se na závody doma hodně připravují, protože je tam o to v médiích velký zájem. Japonec, který má na to vyhrát titul, tak už teď na závody do Skandinávie nejel, nejspíš testuje nejenom trať, ale i lyže. Takže se určitě připravuje a nebude chtít porušit pravidlo, že v Japonsku vyhrávají jenom Japonci.

* Jak dlouhá je tahle japonská série?

Jely se tam tři závody a ve všech zvítězili domácí závodníci. Jednou, když byl zraněný nejlepší Japonec, tak tam vyhrál jiný, který ale do té doby a ani od té doby nikdy nepostoupil mezi třicet nejlepších. To mi přijde trochu divné a radši na to moc nemyslím. (smích)

* Jak velkou výzvou je získat hattrick?

Jeden Švéd mi říkal, že oni se všichni snaží, a já zase přijedu a titul si vezmu. (smích) Myslím, že to tak jednoduché nebude. Výzva to je, ale vědu z toho nedělám.

* Co během pár hodin doma stihnete?

Mám nějakou zásilku na poště. (smích) Tak určitě budu s rodinou, protože 2. ledna jsme odlétali a teď už jsme s malinkýma přestávkama měsíc a půl na cestách.

***

Největší úspěchy Tomáše Krause * Mistr světa ve skicrossu 2005 a 2007 * Vítěz Světového poháru ve skicrossu 2005 , 2006 a 2008 * Vítěz Světového poháru ve freestylu (velký glóbus) 2006 * Třináctinásobný vítěz závodů SP ve skicrossu. * 5násobný Mistr republiky v alpských disciplínách. V této sezoně: * průběžně vedoucí muž Světové poháru * 2x první, 1x třetí.