4. února 2015 12:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Stín korupce a hejtman Novák? Předvolební útok, zastává se straníka Hašek

Miroslav Novák, hejtman Moravskoslezského kraje. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Novák, hejtman Moravskoslezského kraje. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

PRAHA Hejtman ČSSD Miroslav Novák měl intenzivní vazby na obviněného politického podnikatele Martina Dědice. Sociální demokracie ale zatím svého straníka nevyhazuje. Odvolávají se na to, že informace o kauze mají neoficiálně - z médií. „Je před sjezdem ČSSD a blíží se krajské volby. Souvislost s nynější medializací nevidí jen slepý,“ tvrdí například hejtman Michal Hašek.

Vila v hodnotě 15 milionů, vášeň pro ruletu, manželka figurující v podezřelé firmě a 5077 hovorů v rozmezí mezi rokem 2012 až 2013 s politickým podnikatelem Martinem Dědicem, který si vysloužil přezdívku „ostravský Janoušek“. To je výčet kontroverzních skutečností kolem hejtmana Moravskoslezského kraje Miroslava Nováka (ČSSD). Kauzu detailně zmapoval pořad České televize Reportéři ČT.

Politici ČSSD ale před vážnými obviněními strkají hlavu do písku. „Předpokládám, že se záležitostí bude v pátek zabývat politické grémium ČSSD,“ řekla místopředsedkyně ČSSD Alena Gajdůšková. Sama zatím nechce vyvozovat žádné závěry. „Informace mám jen z České televize. Pokud bude jen stín pochybnosti o poctivosti příjmů pana hejtmana, předpokládám, že on sám z toho vyvodí osobní odpovědnost,“ doufá Gajdůšková.

Ať rozhodne Sobotka

I její stranický kolega Michal Hašek se v případě odvolává na to, že informaci má pouze z médií. „Nebudu komentovat kvazisenzační informace některých médií. Je před sjezdem ČSSD a blíží se krajské volby. Souvislost s nynější medializací nevidí jen slepý,“ kritizuje televizi hejtman Jihomoravského kraje. „Očekávám množící se a stupňující útoky na hejtmany ČSSD v příštích měsících,“ dodává.

Poslanec Jeroným Tejc se shoduje se svými stranickými kolegy, že by se mělo se závěry počkat až na oficiální stanovisko policie. „Pokud je mi známo, tak ty věci vyšetřuje policie a od nich jsme zatím žádné konkrétní výsledky neviděli. Počkal bych si na konec vyšetřování,“ ličí Tejc.

Miroslav Novák, hejtman Moravskoslezského kraje (vlevo) při návštěvě prezidenta...
Miroslav Novák, hejtman Moravskoslezského kraje.
Miroslav Novák, hejtman Moravskoslezského kraje.
Miroslav Novák, hejtman Moravskoslezského kraje.

Rozhodnutí o tom, zdali má hejtman zůstat, by podle Tejce a Haška měl učinit šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. „Předpokládám, že se v této věci vyjádří předseda ČSSD. On je za stranu zodpovědný,“ komentuje Tejc. „Já budu především respektovat doporučení předsedy a místopředsedy,“ míní Hašek.

30 milionů na úplatky

Sobotka na zprávu od serveru Lidovky.cz nereagoval. Ke kauze se jen krátce vyjádřil v pořadu Reportéři ČT. „Pan hejtman Novák nebyl obviněn z žádného trestného činu, ani jeho manželka. To vyšetřování se týká pana Dědice. To znamená, v tuto chvíli podle mě není důvod k tomu, abychom tady dělali nějaké změny,“ řekl předseda ČSSD. Podle Sobotky bude záležet na tom, co policie zjistí.

Sám hejtman Novák se v televizi odmítl k celé záležitosti vyjadřovat. „Pane redaktore, já se velmi rád vyjádřím v přímém přenosu České televize,“ odpovídal stále dokola na všechny položené otázky.

Politický podnikatel Dědic je policií obviněn z ovlivňování veřejných zakázek. Ve firmě „ostravského Janouška“ mělo skončit až 50 milionů z veřejných peněz. Vyšetřovatelé označili 30 milionů za úplatky.

jzlJakub Zelenka