Koalice se bojí, chceme je donutit ke konfrontaci, řekla Schillerová

  11:02aktualizováno  14:42
„To, co se stalo, je naprostý skandál,“ vrátila se šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová ke středečnímu dění ve Sněmovně, kde vládní koalice prosadila neveřejnou schůzi. O její konání přitom požádala opozice na téma koncepce rozvoje armády do roku 2035. „Chceme je donutit ke konfrontaci a aby skládali účty,“ řekla Schillerová.

„Ta schůze měla být pro lidi, od toho je parlament, od toho je Sněmovna. My ty informace máme, ale lidé je nemají a my chceme, aby byli konfrontováni před lidmi,“ dodal předseda stínové vlády ANO a místopředseda Sněmovny Karel Havlíček.

„My to téma vrátíme na půdu Poslanecké sněmovny,“ prohlásila Schillerová. „Nechtěli jsme řešit utajované plány a mise. Lidé mají právo vědět, za co se utrácejí peníze,“ řekla šéfka poslanců ANO. Další mimořádná schůze by ale mohla dopadnout stejně jako ve středu, míní.

„Některé věci nelze sdělovat před televizními kamerami,“ prohlásila večer po mimořádné schůzi ministryně obrany Jana Černochová, která na schůzi za účasti prezident Petra Pavla pozvala i náčelníka generálního štábu Karla Řehku. ANO a SPD se uzavřeného jednání odmítly účastnit.

Žádné zásadní supertajné informace tam nepadly,“ řekl po schůzi šéf poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. Spíš to podle něj bylo navrženo jako úhybný manévr, aby se vládní koalice vyhnula konfrontaci na téma obrany.

„Oni to neřekli ani prezidentovi, že to bude v režimu tajném,“ poukázal Havlíček. O rozhodnutí koalice, že schůze má být neveřejná, se dozvěděl prezident jen asi hodinu předem.

„Takových překvapení bychom se měli navzájem ušetřit, vyvolává to jen negativní reakce,“ prohlásil Pavel. Při dobré vůli se podle něj dala najít cesta, jak uzavřít jen část schůze. O to se marně pokoušela opozice.

Buď bude větší podíl českých firem, nebo odložte podpis s Korejci, vyzval Havlíček. Fiala řekl ne

Dokud nebude garantována padesátiprocentní účast českých firem, není podle šéfa stínové vlády ANO a místopředsedy Sněmovny Karla Havlíčka možné podepsat smlouvu s korejskou společností KHNP na stavbu dvou nových bloků jaderné elektrárny v Dukovanech.

„Když vláda v tomto volebním období podepíše hlavní kontrakt, pohřbila český průmysl,“ řekl Havlíček. Nyní je totiž podle něj účast českých firem dojednána asi na úrovni pouhých osmnácti procent.

Havlíček uvedl, že když se vládě nepodaří účast českých firem při stavbě nových jaderných bloků navýšit, měla by nechat podpis smlouvy s vítězem tendru, korejskou společností KHNP, až na novou vládu.

„Vše platí Česká republika. Je to zakázka, která nemá obdoby, dokud nebude účast českých firem stvrzena dohodou, je zde stále určitý obchodní manévrovací prostor, my určujeme podmínky, protože my platíme,“ řekl na tiskové konferenci Havlíček.

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček z hnutí STAN počátkem měsíce uvedl, že garantována je zatím dvacetiprocentní participace. Současně mluvil o tom, že podpis kontraktu s KHNP by měl být do konce března. chce mít ujištění korejské strany o zapojení českých dodavatelů v nejméně 30 procentech zakázky.

Výzvu předsedy stínové vlády ANO Havlíčka premiér Petr Fiala při návštěvě Paříže odmítl. „Tak to je od hnutí ANO opravdu zajímavý návrh,“ reagoval nejprve Fiala s úsměvem. Havlíček podle něj zdržoval tendr, podle Fialy pravděpodobně proto, aby do něj mohl dostat ruský Rosatom.

„Nic nebudeme zdržovat, na žádné volby a další vládu nebudeme čekat. Jakmile bude smlouva domluvená, a to vyžaduje samozřejmě velmi složitá jednání, tak ji podepíšeme, to mohu slíbit,“ prohlásil předseda vlády a ODS. Termín podpisu smlouvy s KHNP neupřesnil.