Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Konečně první téměř plošný návrh, řekl Babiš o plánu vlády dát 5 tisíc na dítě. Sám navrhuje jiné věci

Česko

  12:36aktualizováno  12:45
Rodiny s dětmi dostanou peníze příliš pozdě, hodnotí opoziční ANO plán vlády Petra Fialy poskytnout do konce srpna jednorázový příspěvek 5 tisíc korun na děti do 18 let pro rodiny s čistým ročním příjmem do milionu korun. „Konečně první návrh, který je téměř plošný,“ řekl šéf hnutí ANO, expremiér Andrej Babiš.

„„Není to příliš promyšlené,“ tvrdí expremiér. „My to samozřejmě podpoříme, ale musí vláda vysvětlit, jak to chce dělat. Jak budou lidé dokládat svůj příjem,“ reagoval ve čtvrtek Babiš na návrh, který představila vláda Petra Fialy.

Připomněl svůj návrh, aby bylo lidem do konce roku odpuštěna DPH u energií i u pohonných hmot. Babiš také začátkem dubna navrhl zvýšení rodičovského příspěvku z 300 na 400 tisíc korun.

Vláda pouze vyslala signál, komentovala návrh vlády Schillerová

„Vláda neschválila 5 tisíc příspěvek pro každé dítě, vláda pouze vyslala signál,“ řekla ve čtvrtek šéfka poslanců ANO, exministryně financí Alena Schillerová.

„Pomáháme těm, kteří si nemohou pomoci sami. Nenecháme nikoho padnout, ale plošná opatření nemají smysl,“ řekl po jednání vlády premiér Petr Fiala. Vláda kvůli tomu připraví návrh zákona, aby rodiny dostaly peníze do srpna.

Podle premiéra chce vláda příspěvkem zmírnit dopad růstu cen. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky se příspěvek bude týkat 2,1 milionu dětí v České republice.

Vláda počítá i s navýšením maximální výše rodičovského příspěvku na dítě ze současných 10 na 13 tisíc korun měsíčně. Změnu rovněž musí schválit parlament. Kabinet chce také podpořit zkrácené úvazky a vyhlásit mimořádné dotace pro dětské skupiny.

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil
Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil

Proč je nutné v létě dvojnásob pečovat o pokožku? Protože právě v létě je vystavena mnoha negativním vlivům. Zapojte se proto do soutěže o 6...

Mohlo by vás zajímat