Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ANO vyzvalo k odvolání Jurečky, když se potvrdí nahrávka vyhozeného Najmona

Česko

  17:45
Hnutí ANO vyzvalo k odvolání ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky, pokud se potvrdí porušení služebního zákona a autentičnost nahrávky, kterou si pořídil odvolaný ředitel Úřadu práce Viktor Najmon. Jurečku nabízel mimořádnou odměnu, když sám rezignuje, v opačném případě špatné služební hodnocení.

„Takové chování je zcela nepřijatelné,“ řekl předseda stínové vlády ANO Karel Havlíček.

„Stínová vláda na základě právních stanovisek konstatuje, že celá věc má prvky vydírání, uplácení a může se jednat o zneužití pravomoci úřední osoby. Máme tady služební zákon, který byl jednoznačně porušen,“ zhodnotil Havlíček počínání ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky.

Dodal, že Jurečka má právo vytvářet si svůj tým lidí, ale musí postupovat podle služebního zákona.

Odvolání šéfa Úřadu práce Viktora Najmona bylo v souladu se zákonem, reagoval na výzvu opozice Jurečka. Řekl, že je připraven k součinnosti s policií. Prohlásil, že nahrávku, kterou si tajně pořídil Najmon, neslyšel. Chce, ať je zveřejněna celá, včetně toho, co říkal Najmon.

Na nahrávku, kterou si tajně pořídil odvolaný ředitel Úřadu práce, upozornila ve čtvrtek MF DNES.

„Považoval jsem tu nabídku na mimořádnou odměnu za držhubné nebo úplatek a myslím, že toto do státní správy nepatří,“ řekl k ní Najmon.

Schillerová věří, že už konají orgány činné v trestním řízení

„Věřím, že orgány činné v trestním řízení konají,“ řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

Premiér Petr Fiala se Jurečky zastal. „Jsem rád, že pan ministr Jurečka našel řešení a budeme se posouvat,“ řekl premiér Fiala ve čtvrtek ráno před odletem na summit Evropské unie do Bruselu.

„Nedovedeme si představit, že by přihlížel k tomu, že se porušuje služební zákon,“ řekl Havlíček iDNES.cz k tomu, co bude ANO dělat, pokud premiér nezmění postoj a bude dál za Jurečkou stát.

Opozice podle Havlíčka využije všech možností, které má k dispozici. První na řadě je jednání o počínání Jurečky na řádné, případně na mimořádné schůzi.

Transformace České pošty byla schválena již v roce 2021, Rakušan ji dal do šuplíku, říká ANO

Jedním z témat tiskové konference byla i transformace České pošty, o které ve středu jednala Fialova vláda. „Jsme připraveni poštu zachránit a dostat ji do kondice,“ řekl premiér.

Havlíček řekl, že plán transformace České pošty připravila už minulá vláda Andreje Babiše a ministr vnitra Vít Rakušan ho oprášil až v letošním roce, zatímco loni nedělal v této věci nic. „Za stav České pošty plně odpovídá ministr Rakušan,“ řekl Havlíček.

Česká pošta v současnosti provozuje 3200 poboček, z toho zrušeny budou tři stovky. Pokud je v obci jediná pošta, nebude ji vláda rušit. Náklady na transformaci pošty podle ministra vnitra Víta Rakušana přesáhnou 8 miliard korun.

K 1. červnu přijde o místo 2 269 zaměstnanců České pošty. Hledat nové místo si může mimo jiné 1 388 pošťáků na přepážkách a 511 doručovatelů. Zjištění vyplývá to z dokumentu o hromadném propouštění, který vedení České pošty adresovalo Úřadu práce a který má MF DNES k dispozici.

„Nikdo neví, v jakých městech, obcích se budou pobočky rušit,“ kritizovala ministra vnitra stínová ministryně Jana Mračková Vildumetzová. „Měl transformaci České pošty schválenou dozorčí radou schválenou už na konci roku 2021, ale strčil ji do šuplíku,“ uvedla Mračková Vildumetzová.