Sobota 17. dubna 2021svátek má Rudolf 6 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nejvyšší soud: Amnestie platí, stížnosti žalobců jsou nepřípustné

Soud (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soud (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Nejvyšší soud zamítl čtyři stížnosti státních zástupců proti zastavení trestních stíhání na základě amnestijního rozhodnutí bývalého prezidenta Václava Klause. Označil je za nepřípustné. Stíhání tak nebudou pokračovat. Jde například o zastavení stíhání tří představitelů společnosti H-System, řekl mluvčí soudu Petr Knötig.

"Stížnost byla ve všech čtyřech případech zamítnuta jako nepřípustná, protože v tomto případě není státnímu zástupci daná možnost podat další řádný opravný prostředek. Nejvyššímu soudu proto nezbylo než stížnosti zamítnout, aniž by se mohl zabývat stížnostními námitkami státního zástupce," uvedl Knötig. U soudu ležela ještě pátá stížnost, tu však žalobce vzal sám zpět.

Ve třech případech šlo o podvod, v jednom případě o krácení daní. Do sporných případů by teoreticky mohl promluvit ještě Ústavní soud. Není však jisté, zda by se případnými stížnostmi věcně zabýval.

Podvodný H-System

Mezi zastavenými řízeními, která se žalobci pokoušeli zpochybnit, byl také případ H-Systemu, což je jedna z největších podvodných kauz v novodobé historii Česka. Do H-Systemu investovali lidé, kteří si chtěli pořídit nové bydlení. Slíbených domů se však většinou nedočkali. Po amnestii se justice přestala zabývat podílem tří aktérů případu - Jaroslava Vítka, Jaroslava Eliáše a Ladislava Tůmy. Už dříve dostal dvanáctiletý trest vězení šéf H-Systemu Petr Smetka, na nějž amnestie nedopadla.

Klaus ke kritice amnestie:

Podle dostupných informací dostal Nejvyšší soud také dovolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana ohledně Vítka, Eliáše a Tůmy, o kterém ještě nerozhodl. Nyní zamítnuté podněty jsou stížnosti proti zastavení z vrchních státních zastupitelství.

Kritizovaný druhý článek

Za druhý článek amnestie čelil exprezident Klaus kritice. Ústavní soud obdržel návrh na jeho zrušení. Odmítl jej, ale naznačil, že by se amnestie nemusela vztahovat například na podezřelé, kteří se vyhýbali trestnímu stíhání.

,

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROMECHANIK - NÁBOROVÝ PŘÍSPĚVEK 10.000 Kč

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 24 000 - 30 000 Kč