13. června 2017 17:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sto dvacet tisíc pro Mynáře, šedesát pro Ovčáčka. Hrad musel po letech odtajnit platy

Jiří Ovčáček a Vratislav Mynář. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Ovčáček a Vratislav Mynář. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Kancelář prezidenta republiky prohrála další soudní spor. Po téměř tříletých tahanicích musela zveřejnit informace o platech a odměnách svých zaměstnanců mezi lety 2010 až 2014, o něž žádal novinář Radek Kedroň. Nejvyšší plat pobírali Vítězslav Mynář a Jiří Weigl, kteří si přišli zhruba na 120 tisíc korun měsíčně. Mzda mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka byla poloviční.

Z dokumentů zveřejněných zpravodajským serverem iRozhlas.cz, které informují o platech a odměnách hradních úředníků z let 2010 až 2014, vyplývá, že nejlepším platovým podmínkám se těšili vedoucí kanceláře.

Měsíční plat bývalého kancléře Jiřího Weigla, který na Hradě působil za prezidenta Václava Klause, činil v průměru kolem 120 tisíc korun. Na dalších zhruba milion a půl korun si přišel na odměnách. Podobně vysokou mzdu pobíral i jeho nástupce Vratislav Mynář, který Weigla vystřídal v březnu 2003 s nástupem Miloše Zemana. Na rozdíl od svého předchůdce však Mynář stihl bonusy ve výši jeden a půl miliony korun nasbírat za necelé dva roky.

Jiří Ovčáček s Vratislavem Mynářem.
Hradní kancléř Vratislav Mynář a mluvčí Jiří Ovčáček.

Výrazně nižší byl plat prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka, který každý měsíc zinkasoval průměrně kolem 60 tisíc. Od května 2014 do konce téhož roku pak obdržel odměny přes 200 tisíc. Obdobné platového ohodnocení jako Ovčáček dosáhl i někdejší hradní protokolář Jindřich Forejt – i jeho mzda činila zhruba 60 tisíc.

Bývalému řediteli zahraničního odboru Hynku Kmoníčkovi, nyní velvyslanci České republiky v USA, chodilo v roce 2013 na účet pravidelně zhruba 75 tisíc korun. O rok později už to bylo v průměru 90 tisíc. Na bonusech si pak od března 2013 do konce roku 2014 přilepšil o téměř 700 tisíc.

Vedle zmiňovaných úředníků obsahuje materiál výši platů a odměn rovněž dalších zaměstnanců Kanceláře prezidenta republiky (KPR) v období od roku 2010 do roku 2014, například bývalého ředitele politického odboru Ladislava Jakla či někdejší Zemanovy tiskové mluvčí Hany Burianové.

Spor o zveřejnění platů a odměn hradních úředníků trval od roku 2014. Poté, co Hrad žádosti o poskytnutí informací nevyhověl, podal na něj novinář Radek Kedroň žalobu k městskému soudu. Na příkaz soudu mu KPR vyhověla v dubnu roku 2017. Momentálně Hrad podle serveru iRozhlas.cz nechce sdělit, kolik prohraný soudní spor o informace kancelář stál.

rsaRobert Sattler

Najdete na Lidovky.cz