Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Stovky členů legionářské obce pochodovaly Prahou. Spolek slaví sté výročí

V rámci oslav 100. výročí vzniku obce legionářské se konal průvod téměř 700 současných členů Československé obce legionářské, válečných veteránů, potomků a rodinných příslušníků legionářů a odbojářů. (4. září 2021) foto:  Michal Sváček, MAFRA

Položením věnce za padlé a slavnostním shromážděním u Národního památníku na Vítkově v sobotu vyvrcholil průvod u příležitosti 100 let od založení Československé obce legionářské. Akce se účastnily stovky lidí, někteří v historických uniformách.
  11:37

Členové a příznivci Československé obce legionářské (ČsOL) se nejdřív dopoledne shromáždili na Václavském náměstí, kde si vyslechli projevy zástupců legionářské obce a pražského primátora Zdeňka Hřiba.

V nich řečníci připomněli, že legionáři bojovali v první světové válce za svobodu a na jejich ideálech vznikla Československá republika. Na stejných hodnotách podle nich stojí i Česká republika.

Kolem 10:15 se průvod asi 500 lidí za doprovodu vojenské hudby vydal směrem do ulice Na Příkopě. Trasa pochodu pokračovala Hybernskou ulicí do Seifertovy a Příběnické na Vítkov.

Mezi účastníky byli váleční veteráni z druhé světové války, bývalí účastníci novodobých misí, sokolové i studenti vojenské střední školy. Mnozí měli historické uniformy.

V rámci oslav 100. výročí vzniku obce legionářské se konal průvod téměř 700 současných členů Československé obce legionářské, válečných veteránů, potomků a rodinných příslušníků legionářů a odbojářů. (4. září 2021)

V čele průvodu šly jednotky s historickými prapory z první i druhé světové války, následovali členové armádních aktivních záloh a zástupci několika desítek legionářských jednotek.

Položení věnce a minuta ticha

Československá obec legionářská

Je nejstarší veteránskou organizací v zemi. Vznikla 22. května 1921 jako sjednocující organizace československých legionářů, kteří za první světové války bojovali za vznik Československé republiky na západní a východní frontě nebo v Rusku. První velká akce legionářů, kterou byl Den legií, se uskutečnila 4. září 1921. V současnosti obec sdružuje nejen válečné veterány, ale také potomky a rodinné příslušníky legionářů a válečných veteránů a jejich příznivců. Má 3800 členů.

U Národního památníku na Vítkově se účastníci kolem poledne shromáždili na čestném nádvoří, kde uctili památku padlých položením věnce a minutou ticha. Členy a příznivce Československé obce legionářů na místě pozdravili zástupce náčelníka generálního štábu Miroslav Hlaváč, poslankyně Jana Černochová či poslanec Pavel Růžička.

Na závěr zazněla hymna České republiky. Po ceremoniálu si návštěvníci mohli prohlédnout historické tábory legií, ukázky uniforem, výzbroje a výcviku.

Akce měla připomenout tisíce legionářů, kteří v obou světových válkách položili životy za svobodu a demokracii. ČsOL tak chtěla zároveň vyjádřit respekt současným vojákům, kteří v odkazu legionářů pokračují. Vojenské veterány doprovázeli jejich rodiny a příznivci legionářské historie. Zájemci si na Vítkově mohli prohlédnout historické tábory legií či jejich výzbroj.

Akce byla součástí VI. manifestačního sjezdu Československé legionářské obce, který začal v pátek slavnostním zasedáním v Pantheonu Národního muzea v Praze. Oslava navázala na podobné akce legionářů z dob první republiky.

Autoři: ,

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat