Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stoka, do níž císařpán šel dobrovolně a pěšky

Česko

  16:35
BRNO - Honosná názvem, překvapivá obsahem. V Brně se ve čtvrtek na jediný den a pouze pro odborníky otevřela Císařská komora. Podzemní prostor nesoucí název po návštěvě Františka Josefa I. neskrývá zlato a drahé předměty - je místem, kde se stékají a rozdělují kanalizační stoky.

Císařská komora brněnské kanalizace. foto: Jan Cága

Císař svou komoru v roce 1912 prokazatelně navštívil. Od té doby je nepřístupná a v jeho stopách mohla jít jen hrstka lidí. "Abychom ji na den otevřeli odborníkům u příležitosti Světového dne vody, museli jsme vše pečlivě dezinfikovat," poznamenal generální ředitel Brněnských vodáren a kanalizací Miroslav Nováček. Ač je komora téměř sto let stará, je plně funkční.

Císařská komora ležící osm metrů pod křižovatkou Staňkovy ulice a Rybníčku je skutečnou raritou. Vznikla proto, aby tehdejší radní monarchu přesvědčili, že se v Brně s vodou dobře hospodaří - a on tak městu povolil další stavby. Letopisy neuvádějí, jak dlouho se v podzemí zdržel, ani kdo ho doprovázel či co měl na sobě.

Císařská komora brněnské kanalizace.

Jisté je jedno: do podzemí nemusel po žebříku jako běžní pracovníci údržby kanalizací, nýbrž po speciálně vybudovaném točitém schodišti skrytém pod šestihranným rozkládacím poklopem. A pak dlouhou chodbou na vyhlídkovou plošinu nad soutokem a rozdělením stok - jakousi kanalizační výhybkou. V té době byly podle některých zdrojů na stěnách i kachlíky, dnes jsou hladké, ale kovové zábradlí krásu místa, kam i císařpán musel pěšky, připomíná jeho význam.

Včerejší otevření stoky bylo výjimkou. "Ta pečlivost, s jakou to dělali, je mimořádná. Vydrželo to sto let," poznamenala jedna z účastnic Eva Slavíková. Dnes už jako výhybka stoka nefunguje, moderní doba přinesla modernější technologie. Dříve usnadňovala například opravy v podzemí, protože umožnila uzavřít tok řeky odpadů jedním směrem a nasměrovala ji jinam – dnes v takovém případě přijde ke slovu čerpadlo.

Po poledni pracovníci vodáren šestihranný poklop zavřeli a štolu zabezpečili. Její trvalé zpřístupnění třeba jako turistické atrakce nepřipadá v úvahu z hygienických důvodů.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat